Fortum zarobi 280 mln dol. na sprzedaży farm fotowoltaicznych

Fortum zarobi 280 mln dol. na sprzedaży farm fotowoltaicznych
Fortum

Fiński koncern energetyczny zdecydował o sprzedaży dwóch ogromnych farm fotowoltaicznych, które zbudował w Indiach. Obie inwestycje posiadają gwarancje sprzedaży energii po cenie wynoszącej, w przeliczeniu na złotówki, tylko około 0,13-0,15 PLN/kWh.

Fortum sprzeda funduszowi Actis dwie ogromne elektrownie fotowoltaiczne, które zrealizował w indyjskim stanie Rajasthan. Moc każdej wynosi po 250 MW i obie posiadają gwarancje sprzedaży energii uzyskane w aukcjach przeprowadzonych przez władze indyjskiego stanu.

Transakcja zostanie przeprowadzona w trzech transzach, a finał zaplanowany jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Jej wartość wynosi około 280 mln dolarów.

REKLAMA

Dla pierwszego z projektów fiński koncern zapewnił sobie gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonej w połowie 2018 roku. Gwarantowana taryfa wynosi 2,85 INR/kWh, czyli ok. 0,15 PLN/kWh.

Dla drugiej elektrowni fotowoltaicznej zrealizowanej w Rajasthanie fiński koncern uzyskał prawa do sprzedaży energii po jeszcze niższej stawce wynoszącej tylko 2,48 INR/kWh, czyli około 0,13 PLN/kWh. Gwarancje sprzedaży energii zostały przyznane aż na 25 lat.


Fortum działa na indyjskim rynku fotowoltaicznym od 2013 r. i do tej pory zrealizował tam elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 680 MW. Fotowoltaiczne inwestycje w Indiach fińska grupa realizuje w modelu build-operate-transfer.

REKLAMA

Drugim najważniejszym rynkiem fotowoltaicznym, poza Indiami, jest dla Fortum Rosja.  W marcu tego roku Fortum ogłosiło, że w ramach joint venture z funduszem RDIF zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w tym kraju.

Inwestycja realizowana w Republice Kałmucji położonej w południowo-zachodniej części Rosji ma skutkować budową elektrowni PV o mocy 116 MW, która ma wejść w fazę operacyjną w drugiej połowie przyszłego roku. Budowa pierwszego etapu o mocy 78 MW ma się zakończyć jeszcze w tym roku. 

Obecnie Fortum rozwija w Rosji portfel projektów fotowoltaicznych i wiatrowych na około 2 GW. W tym 670 MW już oddano do użytku.

W Rosji Fortum zarządza m.in. parkiem działających trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 35 MW z zagwarantowaną na 15 lat sprzedażą energii po cenie wynoszącej aż około 430 EUR/MWh. Te instalacje przejęto od rosyjskiego dewelopera Hevel.

Fiński koncern realizuje w tym kraju ponadto elektrownie fotowoltaiczne na łączną moc 110 MW, dla których zabezpieczono wsparcie w aukcji przeprowadzonej w roku 2019. Gwarantowana cena za energię wynosi około 150 euro za MWh.

Fortum prowadzi ponadto inwestycje fotowoltaiczne w Czarnogórze, gdzie w 2018 roku Finowie wygrali aukcję umożliwiającą budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Przedmiotem aukcji była dzierżawa terenów o powierzchni 6,621 mln m2, na których przewidziano budowę farmy PV o mocy przynajmniej 200 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.