Niedaleko polskiej granicy powstanie duża pływająca elektrownia PV

Niedaleko polskiej granicy powstanie duża pływająca elektrownia PV
BayWa

Na jeziorze w pobliżu położonego blisko niemiecko-polskiej granicy miasta Cottbus grupa energetyczna LEAG wybuduje dużą, pływającą elektrownię PV. Będzie to jedna z największych tego rodzaju inwestycji w Europie.

Budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej na jeziorze w pobliżu Cottbus (Chociebuża) niemiecki koncern energetyczny LAEG chce zbudować we współpracy z należącym do czeskiej grupy EPH deweloperem odnawialnych źródeł energii EP New Energies GmbH (obie firmy planują na na obszarze graniczącego z Polską regionu Łużyc również budowę wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 440 MW, która ma powstać na terenie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego).

Plan LEAG i EPH zakłada uruchomienie pływającej elektrowni PV o mocy 21 MW, co oznacza, że koło Cottbus powstanie największa tego typu instalacja w Niemczech i jedna z największych w Europie.

REKLAMA

Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych pływających elektrowni fotowoltaicznych, która powstanie na zbiorniku wodnym, na którym są realizowane funkcje rekreacyjne. Dotychczas takie inwestycje planowano głównie na zbiornikach poprzemysłowych.


Inwestycja ma być gotowa za dwa lata, a prognozowany roczny uzysk energii to 20 GWh. Tyle energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu generowanemu przez 5,7 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Największa pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Europie znajduje się w Holandii i została wybudowana przez niemieckiego dewelopera odnawialnych źródeł energii BayWa.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle  na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.

REKLAMA

Energia produkowana na zbiorniku wodnym w pobliżu Zwolle trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.

W połowie ubiegłego roku BayWa sprzedała tę instalację konsorcjum lokalnych inwestorów, wśród których jest wspomniana kooperatywa.

Pierwsza w Polsce, duża elektrownia fotowoltaiczna na wodzie powstaje niedaleko Torunia. Więcej na temat tego projektu w artykule: Powstaje pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym.

Lokalizacja pływającej elektrowni PV koło Cottbus. Źródło: LEAG. 


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.