RWE zbuduje kolejne farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w Polsce

RWE zbuduje kolejne farmy wiatrowe i  fotowoltaiczne w Polsce
RWE

Jeden z największych inwestorów na europejskim rynku energetyki odnawialnej poinformował o skutecznym złożeniu ofert w aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych, których wyniki Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w ostatni piątek.

RWE Renewables poinformowało o zabezpieczeniu wsparcia w systemie aukcyjnym dla projektu farmy wiatrowej realizowanego w Żninie, którego moc wyniesie docelowo 48 MW.

Prace zakładające budowę łącznie 16 turbin mają ruszyć już pod koniec tego roku, a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji farmy wiatrowej w Żninie planowane jest na koniec 2023 roku.

REKLAMA

Poza tym niemiecki koncern energetyczny złożył skutecznie oferty sprzedaży energii dla portfela elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW(AC).

Rozpoczęcie prac instalacyjnych oraz uruchomienie projektów fotowoltaicznych, dla których RWE zapewniło sobie wsparcie w systemie aukcyjnym, jest planowane w przyszłym roku.

Elektrownie fotowoltaiczne zostaną wybudowane w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim – blisko pozostałych projektów RWE, które wygrały aukcję w 2019 roku (w sumie 32 MWac), jak również w pobliżu istniejących lądowych farm wiatrowych RWE.


REKLAMA

Portfel odnawialnych źródeł energii, które RWE Renewables eksploatuje w naszym kraju, urósł wyraźnie dzięki wchłonięciu aktywów zrealizowanych wcześniej przez Innogy.

Obecnie niemiecka grupa energetyczna ma eksploatować w naszym kraju lądowe farmy wiatrowe o mocy około 370 MW, a bliskie oddania do użytku są kolejne farmy wiatrowe, dla których złożono skutecznie oferty w poprzednich aukcjach: Dolice (48 MW) oraz Żukowice (33 MW).

Ponadto RWE rozpoczęło ostatnio budowę poza systemem wsparcia farmy wiatrowej Lech Nowy Staw, powstającej około 50 km na południowy wschód od Gdańska, na którą złożą się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 MW.

Energia produkowana na tej farmie wiatrowej będzie kupowana na podstawie zawartej na 10 lat umowy PPA przez Kompanią Piwowarską.

RWE działa w naszym kraju także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Ostatnio Urząd Regulacji Energetyki przyznał 25-letni kontrakt różnicowy dla realizowanego przez tego inwestora projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW.

RWE Renewables jest jedną z czołowych firm sektora energetyki odnawialnej na świecie. Zatrudnia około 3500 pracowników i posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz bateryjne instalacje magazynowania energii o łącznej mocy około 9 gigawatów.

W latach 2020-2022 RWE Renewables zamierza zainwestować w energetykę odnawialną 5 mld euro netto i rozbudować swój portfel odnawialnych źródeł energii do 13 gigawatów mocy. Firma planuje dalszy rozwój w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej, koncentrując się na obu Amerykach, kluczowych rynkach w Europie oraz regionie Azji i Pacyfiku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.