Inwestorzy na duńskim rynku OZE dostaną maks. 150 zł/MWh

Inwestorzy na duńskim rynku OZE dostaną maks. 150 zł/MWh
Better Energy

Duński regulator rynku energetycznego ogłosił technologicznie neutralną aukcję dla odnawialnych źródeł energii, w której wsparcie zostanie przyznane w formie kontraktów różnicowych, podczas gdy wcześniej było oferowane w formie premii do ceny uzyskanej na rynku. Wyrównanie do ceny zagwarantowanej w aukcji nie będzie przysługiwało w czasie ujemnych cen energii na rynku hurtowym.

Całkowity budżet aukcji wyniesie 1,2 mld duńskich koron, czyli około 730 mln zł. Zdaniem regulatora, tyle powinno wystarczyć do zakontraktowania energii z instalacji o mocy 428 MW.

W aukcji, obok energetyki wiatrowej na lądzie, mogą wystartować także inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych na morzu, elektrowni fotowoltaicznych oraz hydroelektrowni, przy czym wsparcie powinni zagospodarować głównie inwestorzy budujący lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne – tak było w poprzedniej tego rodzaju aukcji.

REKLAMA

Inwestorzy będą ubiegać się o kontrakty różnicowe. Gdy spotowa cena energii na rynku hurtowym będzie niższa od ceny zabezpieczonej w aukcji, wówczas beneficjent systemu wsparcia otrzyma odpowiednie wyrównanie, natomiast gdy rynkowa cena przekroczy cenę aukcyjną, wówczas będzie musiał zwrócić nadwyżkę.

Prawo do wyrównania przychodu ze sprzedaży energii nie będzie jednak przysługiwać w czasie ujemnych cen na rynku hurtowym. 

Maksymalna cena, której w ofertach nie będą mogli przekroczyć inwestorzy, została ustalona na 250 DKK/MWh, czyli około 150 PLN/MWh. REKLAMA

Budżet tej aukcji obejmie środki zarezerwowane na ten cel również na 2020 rok, w którym wbrew oczekiwaniom rynku OZE aukcja finalnie się nie odbyła.

Tegoroczna aukcja ma się rozpocząć w sierpniu, a jej finalizacja jest planowana na październik br.

Poprzednią technologicznie neutralną aukcję dla OZE duński regulator przeprowadził w 2019 roku.  W tej aukcji wsparcie zostało przyznane w formie premii dopłacanej do ceny energii uzyskanej na rynku.

Systemem premii zostało objętych w sumie siedem projektów o łącznej mocy 271 MW. W tym wsparciem objęto dwa projekty wiatrowe o mocy 72 MW, trzy projekty fotowoltaiczne o mocy 83 MW, a także dwa hybrydowe projekty wiatrowo-fotowoltaiczne o mocy 97 MW.

Najniższa, przyznana premia w przypadku projektów wiatrowych wyniosła 10 DKK/MWh (ok. 6 PLN/MWh), natomiast najwyższa sięgnęła 19,7 DKK/MWh (ok. 12 PLN/MWh).

Premie dla trzech projektów fotowoltaicznych wyniosły po 18,4 DKK/MWh, a dla dwóch projektów hybrydowych ustalono je na 14,8 DKK/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.