Niemcy w pięć miesięcy uruchomili w fotowoltaice 2,5 GW

Niemcy w pięć miesięcy uruchomili w fotowoltaice 2,5 GW
Innogy

Inwestycje na niemieckim rynku fotowoltaicznym utrzymują się na wysokim poziomie. Niemniej jednak po rekordowym kwietniu, w którym Niemcy uruchomili w fotowoltaice ponad 600 MW, łączna moc instalacji PV podłączonych do sieci w maju była mniejsza. Wpływ na to mogły mieć zmiany wprowadzone w niemieckiej ustawie o OZE.  

Jak wynika z informacji instytutu Fraunhofer ISE, w maju Niemcy zainstalowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 403,1 MW w stosunku do instalacji na poziomie 617,5 MW w kwietniu, 554,5 MW w marcu, 348,7 MW w lutym oraz 524,6 MW w styczniu br.

W sumie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zwiększyła się o 2448,3 MW, a całkowita moc fotowoltaiki w tym kraju wzrosła na koniec maja do 55,9 GW.

REKLAMA

Niemiecki PV Magazine w komentarzu na temat aktualnego stanu inwestycji  na niemieckim rynku fotowoltaicznym podkreśla negatywny wpływ, jaki na segment większych systemów PV na dachach wywarły zmiany w przepisach, zgodnie z którymi instalacje dachowe w przedziale 300-750 kW muszą konkurować o gwarantowaną cenę energii wprowadzanej do sieci w aukcjach, podczas gdy wcześniej wszystkim instalacjom PV o mocy do 750 kW gwarantowana cena była przyznawana bez konieczności udziału w aukcji. Co więcej, w przypadku takich instalacji wsparciem może zostać objęte maksymalnie 50 proc. wytworzonej energii. Pozostała część musi zostać skonsumowana na miejscu.
Łączna moc oddanych do użytku instalacji, które będą funkcjonować w systemie aukcyjnym, w maju wyniosła 62,5 MW.

REKLAMA

Do tego powstało kilka dużych elektrowni fotowoltaicznych, których właściciele nie korzystają z publicznego wsparcia. Moc największego wyniosła 35,36 MW, a do tego uruchomiono trzy elektrownie PV o mocy odpowiednio 7,2 MW, 5,25 MW oraz 3,5 MW. Instalacja o mocy 5,25 MW została zrealizowana na dachu, a pozostałe na gruncie.

Nadal relatywnie niewielkie pozostają inwestycje realizowane w modelu taryfy gwarantowanej dla fotowoltaiki montowanej na budynkach wielorodzinnych. Takich instalacji przybyło w maju 1,684 MW, a ich łączna moc wzrosła do 11,25 MW.

Wynik niemieckiego rynku fotowoltaicznego z maja tego roku jest gorszy od danych z analogicznego miesiąca 2020 roku, kiedy w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy 446 MW, jednak wynik za pierwszych pięć miesięcy tego roku jest wyraźnie lepszy od wyniku za taki sam okres 2020 r., w którym łączna moc oddanych do użytku elektrowni PV wyniosła 1,927 GW.

Aktywność na rynku fotowoltaicznym u naszych zachodnich sąsiadów pozostaje nadal wyższa, jeśli chodzi o moc uruchamianych elektrowni, od aktywności rynku lądowej energetyki wiatrowej.

W maju moc lądowych elektrowni wiatrowych na lądzie zwiększyła się w Niemczech o 91,4 MW i był to pod tym względem najsłabszy miesiąc w tym roku. W pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 831,6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.