Chińczycy zbudują ogromną fabrykę wysokowydajnych ogniw PV

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Jolywood zbuduje ogromną fabrykę ogniw typu N. Ta technologia ma zastąpić, według niego, stosowane obecnie powszechnie w przemyśle fotowoltaicznym ogniwa typu P. – Podążanie rynku w kierunku ogniw typu N jest oczywiste – przekonuje chińska firma.
Jolywood przedstawił imponujący plan rozwoju zdolności produkcyjnych ogniw nowej generacji, które mają charakteryzować się wysoką sprawnością.
Chiński producent szansy rynkowej upatruje w możliwości zastąpienia stosowanych obecnie w przemyśle fotowoltaicznym ogniw typu P bardziej wydajnymi ogniwami typu N.
Jolywood zapewnia, że o ile pierwsza z tych technologii zbliża się już do granicy możliwości jeśli chodzi o konwersję światła słonecznego w energię elektryczną, wynoszącej poniżej 23 proc., o tyle na produkcyjnych ogniwach typu N już osiągane są sprawności przekraczające 24 proc.
Dodatkowo ogniwa typu N mają posiadać inne zalety zwiększające produktywność instalacji fotowoltaicznych, w tym niższy współczynnik temperaturowy, brak efektu LID czy lepsza praca przy gorszych warunkach nasłonecznienia.
Jolywood już produkuje ogniwa typu N na liniach będących w stanie wytworzyć do 3,6 GW w skali roku. Chińska firma zapewnia przy tym, że jest pierwszym producentem tego rodzaju ogniw, który osiągnął gigawatową skalę produkcji.
Jolywood ogłosił właśnie plan rozbudowy swoich zdolności produkcji ogniw typu N aż do 16 GW rocznie. Dla porównania, w ubiegłym roku w całej Unii Europejskiej powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 18,7 GW.
Chiński producent ma już teraz osiągać sprawności wytwarzanych ogniw serii TOPCon 2.0 wynoszące nawet 24,5 proc.
Poprawa parametrów ogniw Jolywood miała być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.
Dzięki zastosowaniu POPAID w nowej technologii ogniw określanej jako J-TOPCon 2.0 chiński producent miał zmniejszyć o trzy liczbę etapów produkcji w porównaniu do ogniw J-TOPCon 1.0.
Na rozwój ogniw typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact) stawiają też inni czołowi chińscy producenci.
Niedawno Jinko Solar poinformował o opracowaniu ogniwa fotowoltaicznego typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon, które w testach wykonanych przez chińskich naukowców miało osiągnąć sprawność 25,25 proc. Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2.
Z kolei Longi Solar pochwalił się osiągnięciem nieco niższej sprawności tego rodzaju ogniwa na poziomie 25,21 proc. Ten wynik potwierdzono w testach wykonanych przez niemiecki instytut ISFH.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.