Chiński producent przekracza 25 proc. sprawności ogniwa HJT

Chiński producent przekracza 25 proc. sprawności ogniwa HJT
Huasun

Producent ogniw fotowoltaicznych Huasun poinformował o osiągnięciu sprawności ogniwa HJT na poziomie ponad 25,2 proc. Taki wynik został osiągnięty na ogniwie wytworzonym w warunkach fabrycznych.  

Huasun kilka miesięcy temu poinformował o rozpoczęciu produkcji ogniw wykonanych w charakteryzującej się wysoką efektywnością technologii wielozłączowej HJT (Heterojunction), których sprawność w najlepszych przypadkach ma sięgać niemal 24,4 proc.

Podczas testów linii produkcyjnej znajdującej się w mieście Xuancheng w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, o zdolności produkcyjnej 500 MW, wytworzone na niej ogniwa miały osiągać średnia sprawność na poziomie 23,8 proc., a najlepsze charakteryzowały się sprawnością sięgającą nawet 24,39 proc.

REKLAMA

Huasun zapewniał, że ograniczy różnicę w zużyciu srebra, która dotychczas występowała w produkcji ogniw typu HJT oraz dominujących na rynku ogniw typu PERC ze 100 proc. do około 20 proc.

Teraz chińska firma poinformowała o osiągnięciu na ogniwie fotowoltaicznym HJT w produkcyjnych rozmiarach, na płytce M6 o długości boku 166 mm, sprawności 25,23 proc. Ten wynik został potwierdzony w testach przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH.


REKLAMA

 

Huasun podkreśla w komunikacie, że jest to wynik osiągnięty na ogniwie wytworzonym na linii produkcyjnej i że jest to wynik lepszy od rekordu sprawności ogłoszonego kilka miesięcy temu przez innego chińskiego producenta GS-Solar (25,2 proc.).

W ostatnim czasie inny chiński producent Suzhou Maxwell Technologies pochwalił się osiągnięciem sprawności na ogniwie HJT wynoszącej 25,05 proc. Taka sprawność została potwierdzona przez niemiecki instytut ISFH na dostarczonym przez Chińczyków ogniwie o powierzchni 274,3 cm2 bazującym na płytce M6. Chińska firma zapewniła, że nowe ogniwa o sprawności przekraczającej 25 proc. będzie można szybko wdrożyć do fabryk.

Natomiast kilka tygodni temu największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych Longi Solar poinformował o osiągnięciu sprawności 25,26 proc. Ten wynik potwierdził również instytut ISFH.

Huasun deklaruje osiągnięcie do 2025 roku średniej sprawności ogniw HJT w seryjnej produkcji na poziomie 25,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.