Alior ma ofertę dla zwycięzców aukcji. Tylko 15 proc. wkładu własnego

Alior ma ofertę dla zwycięzców aukcji. Tylko 15 proc. wkładu własnego
Sun Investment Group

Alior Bank wdrożył ofertę finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, dla których zabezpieczono 15-letnie gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym. Dostrzegamy ogromny potencjał we współpracy z firmami z segmentu OZE i dołożymy wszelkich starań, aby wesprzeć ich w realizacji projektów, których celem jest wytwarzanie czystej energii zapewnia Dariusz Szwed, wiceprezes Alior Banku.

Nowa propozycja kredytu inwestycyjnego od Alior Banku skierowana jest do przedsiębiorców, którzy planują budowę elektrowni wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad niż 500 kW.

Bank proponuje finansowanie w formie kredytu inwestycyjnego. Mogą z niego skorzystać spółki celowe należące do segmentu małych, średnich i dużych firm, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Alior chce finansować projekty realizowane w formule SPV przez inwestorów doświadczonych w realizacji projektów OZE.

Jednym z podstawowych warunków skorzystania z oferty jest przedstawienie przez klienta zaświadczenia o wygranej aukcji wydanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Kredyt inwestycyjny zostanie przyznany w polskiej walucie. Maksymalny okres finansowania wynosi 15 lat od dnia rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej, nie dłużej jednak niż do daty zakończenia wsparcia aukcyjnego dla projektu.

Bank umożliwia karencję w spłacie kapitału do 6 miesięcy od dnia pierwszej sprzedaży energii i dostosowanie wysokości rat kapitałowych do sezonowości przychodów.


Wysokość kredytu może sięgać nawet 85 proc. kosztów inwestycji. Alior Bank wymaga od firmy minimum 15-procentowego udokumentowanego wkładu własnego.

REKLAMA

W ramach proponowanego pakietu rozwiązań Alior Bank proponuje ponadto udzielenie kredytu na VAT oraz transakcje FX Forward, transakcje IRS, gwarancje czy akredytywę.

Alior Bank już wcześniej angażował się w finansowanie inwestycji w energetyce odnawialnej – nie tylko dużych projektów OZE, ale także segmentu mikroinstalacji.

Kredyt na mikroinstalację w firmie

Przed rokiem Alior Bank uruchomił produkt o nazwie Kredyt Ekofirma przeznaczony dla firm, które chcą zainwestować w produkcję energii z fotowoltaiki.

Przedsiębiorcy, którzy zawnioskują o kredyt, mogą otrzymać od 50 do 500 tys. zł na realizację inwestycji związanej z wytwarzaniem prądu z własnej mikroinstalacji PV.

Kredyt ma być uruchamiany jednorazowo lub w transzach na okres do 10 lat, a przyznane pieniądze należy wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia finansowania. W takim czasie klient ma spłacać tylko raty odsetkowe.

Kredytobiorca zobowiązany jest do posiadania wkładu własnego na poziomie minimum 10 proc. kosztów inwestycji netto.

Zabezpieczeniami tej formy finansowania może być Gwarancja Biznesmax i weksel własny in blanco. Gwarancja udzielana jest bez prowizji i może zabezpieczyć nawet 80 proc. wartości kredytu. 

Dzięki zabezpieczeniu kredytu gwarancją inwestor ma możliwość otrzymania zwrotu części lub całości zapłaconych odsetek w formie dotacji. Zwrot dotyczy pierwszych 3 lat spłaty kredytu i wynosi 5 proc. rocznie dla kredytów objętych gwarancją udzieloną do 31 grudnia 2021 roku, a także 3,33 proc. rocznie dla kredytów objętych gwarancją udzieloną od 1 stycznia 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.