Swiss Solar AG wprowadza moduły dwustronne

Swiss Solar AG wprowadza moduły dwustronne
Swiss Solar

Swiss Solar AG nadal rozszerza swoją pozycję na rynkach międzynarodowych, potwierdzając swoją reputację jako niezawodny producent i dostawca paneli słonecznych dla projektów komercyjnych, użytkowych i indywidualnych. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w technologii PV do rozwoju własnych modułów, firma systematycznie zmierza w kierunku zwiększenia ich wydajności, efektywności i jakości.

W ubiegłym roku Swiss Solar AG w pełni przestawił się na produkcję wysokowydajnych modułów monokrystalicznych w technologii PERC.

W tym roku Swiss Solar zrezygnował z zastosowania technologii Full Cell i obecnie wszystkie jego produkty oparte są wyłącznie na technologii Half Cell. Moduły zmontowane z takich ogniw charakteryzują:

REKLAMA

  • niskie rezystancyjne straty transmisyjne;
  • wyższa skuteczność zacieniania – dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym (równoległe połączenie ciągów ogniw wewnątrz modułu)
  • trwałość – małe ogniwa są mniej podatne na rozszerzalność liniową pod wpływem ciepła.

Kolejnym krokiem w kierunku udoskonalenia produktów i zwiększenia ich wydajności było wprowadzenie na rynek paneli dwustronnych własnej produkcji.

Dzięki zastosowaniu technologii PERC, Half Cell i Bifacial, nowe moduły fotowoltaiczne wykazują znaczący postęp w ekspansji na światowych rynkach PV. W dużej mierze przyczynia się do tego stały trend obniżania kosztów modułów bifacjalnych, a tym samym wytwarzanej przez nie energii. I tak w 2019 r., mimo niewielkich wahań, koszt spadł średnio o 9,3 proc., a w 2020 r. już o 15,4 porc., osiągając poziom 0,33 €/Wp według indeksu cenowego PV Magazine.

Czym zatem różnią się moduły dwustronne od jednostronnych, jakie mają zalety i dlaczego SWISS SOLAR AG planuje w najbliższej przyszłości rozszerzyć produkcję i docelowo zwiększyć udział takich modułów w całkowitym wolumenie do 30 proc.?

Konstrukcja

Jak widać na powyższej grafice, różnice w stosunku do standardowych paneli zaczynają się już od konstrukcji.

Zastosowanie szkła hartowanego zamiast nieprzezroczystego podkładu pozwala na to, aby strumień światła nie tylko przechodził przez moduł, ale również powracał do komórek na tylnej stronie modułu po odbiciu od podłoża. W ten sposób moc modułu może wzrosnąć nawet o 25 proc. w porównaniu do mocy standardowych paneli.

Specyfikacje

Wybierając jako podstawę porównania płytę jednostronną IBEX-144MHC-EiGER, zobaczmy, czym różni się ona od płyty IBEX-144MHC-EiGER-Bifacial.

Tabela 1.

Główne cechy charakterystyczne

Jak wynika z powyższej tabeli, przy tej samej mocy znamionowej panele dwustronne mają znaczną przewagę nad panelami standardowymi ze względu na dodatkową generację zapewnianą przez tylną stronę modułu.

REKLAMA

Należy zauważyć, że najlepszą wydajność uzyskuje się przy zastosowaniu trackera jednoosiowego, który zapewnia maksymalne oświetlenie panelu przez cały dzień. Badania pokazują, że w przypadku modułów bifacjalnych z jednoosiowym systemem nadążnym LCOE jest najniższe i praktycznie niezależne od położenia geograficznego.

Systemy statyczne zajmują drugie miejsce, z minimalnym LCOE osiągniętym przy 87,9 proc. powierzchni gruntu w porównaniu do 93,1 porc. dla technologii Bifacial.

Montaż modułów dwustronnych na jasnej powierzchni o maksymalnej wartości albedo (piasek, beton) pozwala na uzyskanie dodatkowego przyrostu mocy. Jak pokazuje analiza raportów rocznych przeprowadzona przez Wood Mackenzie, to właśnie ten czynnik od 2018 roku napędza zwiększony popyt na te moduły w takich krajach jak Egipt, ZEA, Meksyk, Brazylia oraz Oman.

Niewielki wzrost wagi w stosunku do standardu (3,1 kg) nie stwarza trudności podczas instalacji i nie wymaga dodatkowych kosztów.

Porównanie danych finansowych jeszcze wyraźniej potwierdza korzyści płynące z zastosowania modułów typu Bifacial. Jako przykład wybraliśmy Polskę (tabela 2).

Tabela 2.

Wyniki finansowe

Prosta kalkulacja pokazuje, że pomimo różnicy w kosztach pomiędzy panelami standardowymi a panelami Bifacial, zyski z tych ostatnich, biorąc pod uwagę ich wyjątkową trwałość (do 25-30 lat), zapewniają lepszy zwrot z inwestycji (ROI).

Zyski z projektu i krótszy okres zwrotu inwestycji wyjaśniają zwiększone zainteresowanie rynku modułami dwustronnymi. Przy obecnym tempie wzrostu, Wood Mackenzie przewiduje, że całkowita moc zainstalowana jeśli chodzi o moduły dwustronne przekroczy poziom z roku 2020 (5,42 GW) prawie czterokrotnie, osiągając 21 GW do roku 2024.

Jakość i gwarancja

Swiss Solar AG, podobnie jak wszyscy liczący się producenci, przywiązuje dużą wagę do jakości swoich produktów. Monitorowanie parametrów modułu w trakcie procesu produkcyjnego oraz obowiązkowe testowanie gotowych wyrobów zapobiega dostarczaniu do klienta produktów o niskiej jakości.

Takie podejście pozwoliło firmie na wydłużenie okresu gwarancji na swoje panele do 30 lat (gwarancja na moc) i 20 lat (gwarancja na produkt). Taką samą gwarancją objęte są moduły Bifacial, które już na wczesnym etapie swojego cyklu życia zdobyły zaufanie klientów swoją niezawodnością i jakością.

Wniosek

Analiza potwierdza skuteczność wyboru modułów bifacjalnych jako nowego kierunku rozwoju firmy Swiss Solar AG, a w przyszłości daje podstawy do znacznego rozszerzenia ich produkcji.

artykuł sponsorowany