Sprawność modułu chińskiego producenta przekracza 23,5 proc.

Sprawność modułu chińskiego producenta przekracza 23,5 proc.
JinkoSolar

W ubiegłym roku chińscy producenci paneli fotowoltaicznych chwalili się głównie zwiększaniem mocy oferowanych modułów PV. Ostatnio Chińczycy informują coraz częściej również o nowych rekordach sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczna. Teraz świetnym wynikiem w tym zakresie pochwalił się jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych JinkoSolar.

Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych pod względem dostaw zrealizowanych w ubiegłym roku, Longi Solar, podczas ostatnich targów SNEC zorganizował premierę dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon. Rozmiar ogniw wynosi 182 mm x 182 mm, czyli jest zgodny ze standardem promowanym ostatnio przez chińską firmę – w przeciwieństwie do jej niektórych konkurentów, którzy stawiają na ogniwa o długości boku 210 mm. Sprawność modułu fotowoltaicznego Hi-MO N ma wynosić aż 22,3 proc., dzięki czemu nowe moduły mają osiągać nominalną moc do 570 Wp.

Lepszymi wynikami jeśli chodzi o sprawność modułów pochwaliła się już jednak konkurencja Longi Solar.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego miesiąca Trina Solar ogłosiła opracowanie modułu serii Vertex, którego sprawność w testach TÜV North Germany wyniosła 23,03 proc. Moduł został wykonany z 66 ogniw PERC typu P o długości boku 210 mm. Chiński producent zapewnił, że jako pierwszy przekroczył granicę 23-proc. sprawności modułu wykonanego z użyciem tego rodzaju ogniw.

W obu przypadkach są to znacznie lepsze rezultaty od najnowszych modułów tych firm, które już trafiają do klientów i których sprawność nie przekracza 22 proc.REKLAMA


Teraz wynikiem sprawności modułu o mocy ponad 23 proc. pochwalił się inny z chińskich gigantów przemysłu fotowoltaicznego.

JinkoSolar poinformował o osiągnięciu sprawności modułu wykonanego na monokrystalicznych ogniwach TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact) typu N sprawności rzędu 23,53 proc., poprawiając ty samym zaledwie w pół roku poprzedni rekord 23,01 proc. ogłoszony na początku 2021 r. Ten wynik został zmierzony w testach wykonanych przez TÜV Rheinland.

W maju br. JinkoSolar informował o zmierzeniu na tego rodzaju ogniwie sprawności wynoszącej aż 25,25 proc.

Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2. Jinko zapewniło w komunikacie na temat swojego osiągnięcia, że przybliża ono technologię tego rodzaju ogniw do masowego wykorzystania w przemyśle fotowoltaicznym, w którym obecnie nadal dominują ogniwa PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

Na razie JinkoSolar nie podaje bardziej szczegółowych parametrów nowego modułu posiadającego rekordową sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.