Enea chce usprawnić przyłączenia OZE. Pomoże PSES

Enea chce usprawnić przyłączenia OZE. Pomoże PSES
Enea Operator

Znalezienie miejsca w sieci i sam proces zabezpieczania możliwości podłączenia do niej odnawialnych źródeł energii to coraz większe wyzwanie. Potwierdzają to najnowsze dane zarządzającej siecią dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce spółki Enea Operator.

Enea Operator chce znaleźć rozwiązania, które poprawią sytuację w tym zakresie i umożliwią sprostanie szybko rosnącej podaży projektów realizowanych zwłaszcza w obszarze fotowoltaiki. W tym celu nawiązała współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Słonecznej.

Celem jest wypracowanie i promowanie wzajemnych dobrych praktyk dotyczących między innymi przyłączania wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. Współpraca obejmie również wymianę doświadczeń oraz usprawnienie procesu przyłączeniowego.

REKLAMA

Operator systemu dystrybucyjnego podkreśla w komentarzu na ten temat, że skala zainteresowania przyłączaniem wytwórców energii ze źródeł odnawialnych do sieci dystrybucyjnej charakteryzuje się niespotykaną dotąd dynamiką i jest to trend stale wzrastający.

Moc wynikająca ze złożonych tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2021 r. wniosków o przyłączenie OZE do sieci Enei Operator jest prawie 6 razy większa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

 O ile w ubiegłym roku inwestorzy wnioskowali o przyłączenie do sieci Enei odnawialnych źródeł energii o mocy 1 895 MW, to wyłącznie od stycznia do maja br. łączna moc w złożonych wnioskach sięgnęła już 11 141 MW.


REKLAMA

­Marek Rusakiewicz, prezes Enei Operator, wylicza, że jest to aż 3 razy więcej niż wynosi maksymalne zapotrzebowanie na moc wszystkich odbiorców Enei Operator.

To oczywiście jest wielkie, organizacyjne wyzwanie i chcemy, aby współpraca z przedsiębiorcami zainteresowanymi OZE była coraz lepsza. Bardzo się cieszę, że odbyliśmy konstruktywne rozmowy z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, wierzę że przyczynią się one do wypracowania dobrych praktyk po obu stronach – komentuje Marek Rusakiewicz.

Paweł Konieczny, członek zarządu PSES, wskazuje, że obecnie inwestorzy działający na rynku energetyki odnawialnej mierzą się w całej Polsce z trzema podstawowymi problemami w zakresie przyłączania do sieci nowych instalacji OZE większych niż mikroinstalacje.

– Po pierwsze z ilością wniosków o przyłączenie, następnie realizacją punktów przyłączeniowych przez operatorów i wreszcie z przyłączaniem do sieci wybudowanych już instalacji. Jako PSES szczególnie zależy nam na usprawnieniu prac związanych z tymi ostatnimi zagadnieniami. W całej Polsce mamy obecnie kilkaset wybudowanych farm słonecznych czekających na przyłączenie. Cieszy, że do tego zagadnienia – kluczowego zresztą dla powodzenia systemu aukcyjnego – tak poważnie podszedł zarząd Enei Operator, a wspólne działania na pewno doprowadzą do usprawnienia tego procesu. Liczymy, że na podobne kroki zdecydują się również osoby decyzyjne w innych OSD – komentuje Paweł Konieczny.

W rozwiązaniu tych problemów ma pomóc współpraca Enei Operator i PSES. Obie strony zobowiązały się do systematycznej komunikacji, a także częstszej wymiany informacji. Dodatkowo mają wspólnie pracować nad uproszczeniem procedur procesu przyłączania wytwórców OZE do sieci dystrybucyjnej oraz wprowadzeniem i promowaniem wzajemnych dobrych praktyk.

Enea Operator zapewnia, że chce być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej kraju, między innymi poprzez stymulowanie rozwoju OZE w północno-zachodniej części Polski. Spółka podkreśla, że modernizuje i rozbudowuje swoje sieci, dostosowując infrastrukturę do rosnącego zainteresowania inwestorów branżą odnawialnych źródeł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.