Ogromna liczba wniosków o dotację na fotowoltaikę w Moim Prądzie

Ogromna liczba wniosków o dotację na fotowoltaikę w Moim Prądzie
Soltech Energy

Nabór wniosków o dotacje na domową instalację fotowoltaiczną w trzeciej edycji programu Mój Prąd zaczął się dwa tygodnie temu, a liczba wniosków, które do tej pory wpłynęły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już pokrywa dużą część udostępnionego budżetu.

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 3.0 rozpoczął się 1 lipca i już widać, że zredukowana kwota dotacji – z 5 tys. zł w poprzednim naborze do 3 tys. zł – nie zmniejszyła zainteresowania Polaków rządowym dofinansowaniem na fotowoltaikę.

Budżet trzeciej edycji Mojego Prądu wynosi 534 mln zł, a więc mając na uwadze wysokość jednostkowej dotacji 3 tys. zł, pieniędzy powinno wystarczyć dla 178 tys. prosumentów, podczas gdy w dwóch pierwszych edycjach było do podziału 1,1 mld zł, co wystarczy na dotacje dla około 220 tys. beneficjentów.

REKLAMA

Jak poinformował w programie „Money. To się liczy” wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, o ile w dwóch pierwszych edycjach Mojego Prądu wpłynęło około 266 tys. aplikacji o dotację, to do wczorajszego poranka w swoim systemie NFOŚiGW zarejestrował już 47 tys. wniosków o dotację z Mojego Prądu 3.0.

Zakładając, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie i wszyscy beneficjenci otrzymają maksymalną kwotę, suma dofinansowania wyniesie 141 mln zł, a to stanowi już 1/4 budżetu trzeciej edycji Mojego Prądu.

Jeśli wnioski byłyby składane nadal w takim tempie, wówczas alokacja w Moim Prądzie 3.0 wyczerpie się już po dwóch miesiącach od uruchomienia naboru, podczas gdy oficjalna data zakończenia naboru to grudzień 2021 r.


 

NFOŚiGW spodziewał się zresztą dużej liczby wniosków w Moim Prądzie 3.0, o czym świadczy komunikat opublikowany na stronie Funduszu dzień po rozpoczęciu przyjmowaniu wniosków.   

– Informujemy, że z uwagi na znacznie zwiększoną liczbę składanych obecnie wniosków szacowany czas potwierdzenia przyjęcia wniosku w Funduszu może ulec wydłużeniu nawet do kilku dni. Po ustabilizowaniu liczby składanych wniosków czas przyjęcia wróci do normy. Wszystkie prawidłowo złożone wnioski zostaną pobrane i obsłużone. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość. Prosimy sprawdzać status wniosku w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie – poinformował NFOŚiGW.

Czy zainteresowanie Moim Prądem 3.0 odnotowane w pierwszych dniach naboru wniosków zostanie jednak utrzymane w kolejnych tygodniach?

Na pewno wzrost zainteresowania jak najszybszym montażem domowej instalacji PV zwiększyły zapowiedzi wyłączenia prosumenckiego systemu rozliczeń w postaci opustów dla inwestorów, którzy uruchomią swoje instalacje po 2021 r. i którzy mają korzystać już z postrzeganego jako mniej korzystny systemu sprzedaży nadwyżek po cenie rynkowej. Prosumenci, który zdążą uruchomić swoje instalacje do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o OZE, mają zachować prawo do korzystania z opustów, a jednocześnie będą mogli skorzystać z możliwości przejścia do nowego systemu.

Są też jednak czynniki przemawiające za oceną, że liczba składanych aplikacji w kolejnych tygodniach zwolni.

Przede wszystkim na początku naboru dużą liczbę wniosków o dotacje mogli zgłosić prosumenci, którzy już wcześniej zainstalowali fotowoltaikę, a nie udało im się skorzystać z poprzedniej edycji Mojego Prądu.  

Paweł Mirowski zachęcał w programie „Money. To się liczy” do ponownego złożenia wniosków przez osoby, które aplikowały o dotację pod koniec drugiego naboru, w okolicach grudnia 2020 r., a dla których może zabraknąć środków z poprzedniej edycji.

REKLAMA

Duże zainteresowanie dotacjami z Mojego Prądu 3.0 wynika w końcu z oczekiwań co do szybkiego zakończenia naboru na skutek wyczerpania się budżetu. Dlatego wielu inwestorów mogło pospieszyć się ze złożeniem wniosku, aby zmieścić się w budżecie programu.

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach Mojego Prądu, w trzecim naborze osoby fizyczne będą mogły otrzymać dotację wyłącznie na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW w domu jednorodzinnym.

Dofinansowanie może objąć instalacje, w przypadku których wydatki zostały poniesione od 1 lutego 2020 r., a instalacja nie odbyła się przed tą datą. Dofinansowanie nie obejmie rozbudowy istniejącej instalacji.

Podobnie jak w poprzednich edycjach dotacja w Moim Prądzie 3.0 jest zwolniona z podatku PIT. Co więcej, koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej na temat zasad programu Mój Prąd 3.0 w artykule: Zasady dotacji z Mojego Prądu 2021: Maksymalnie 3 tys. zł na fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: