Famur podniósł limit finansowania PV do 500 mln zł

Famur podniósł limit finansowania PV do 500 mln zł
Projekt-Solartechnik

W celu zapewnienia wystarczających funduszy dla rozwoju segmentu fotowoltaiki Famur i TDJ, które utworzyły spółkę Famur Solar mającą działać w obszarze dewelopmentu elektrowni PV, zwiększą jej limit finansowania.

Podniesienie finansowania na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne to konsekwencja umowy zawartej pod koniec maja br., w ramach której Famur i jego główny akcjonariusz TDJ zawarli umowę zakładającą utworzenie spółki Famur Solar mającej działać w obszarze dewelopmentu wielkoskalowych farm fotowoltaicznych oraz budowy mniejszych instalacji PV realizowanych dla przedsiębiorstw.

W nowym podmiocie, który został zasilony kwotą 70 mln zł, Famur miał objąć 51 procent udziałów, a pozostałe przypadną TDJ.

REKLAMA

Do Famur Solar miały trafić projekty realizowane dotąd przez obie firmy. TDJ skompletował portfel projektów o mocy około 102 MW, dla których zabezpieczono sprzedaż energii dzięki wygranym aukcjom z 2019 i 2020 roku. Z kolei Famur posiadał projekty o mocy około 85 MW, z czego dla ok. 30 MW w grudniu ubiegłego roku zabezpieczono gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.
Ponadto nowy podmiot utworzony przez Famur i TDJ miał kupić 51 proc. udziałów w firmie Projekt-Solartechnik S.A. będącej jednym z pionierów na krajowym rynku PV – poprzez zakup dotychczasowych akcji od założyciela firmy Macieja Marcjanika i objęcie nowych akcji za kwotę około 48 mln zł. Po sfinalizowaniu transakcji Maciej Marcjanik miał zachować 49 proc. udziałów w PS.

REKLAMA

Zgodnie z nowym brzmieniem umowy inwestycyjne Famur Solar zobowiązał się do zapewnienia funduszy – bezpośrednio albo przez podmiot powiązany – w postaci pożyczek lub innego rodzaju wsparcia finansowego na rozwój segmentu fotowoltaiki z najpóźniejszym terminem spłaty do końca 2023 r. w ramach łącznego limitu do maksymalnej kwoty 400 mln złotych, z możliwością zwiększenia na okres do 30 września 2021 r. finansowania maksymalnie o kwotę do 100 mln zł, czyli do łącznej maksymalnej kwoty 500 mln zł.

Ta kwota obejmuje łącznie finansowanie zapewniane przez Famur Solar spółkom w ramach Grupy Famur działającym w segmencie fotowoltaiki oraz zobowiązanie Famur Solar do udzielenia w jednej lub kilku transzach pożyczki w wysokości do 150 mln zł Maciejowi Marcjanikowi na sfinansowanie nabycia certyfikatów inwestycyjnych Projekt Solartechnik Fund Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego.

Oprocentowanie finansowania udzielanego spółkom działającym w segmencie fotowoltaiki ustalono na warunkach rynkowych w oparciu o WIBOR 3M plus marża, której wysokość nie została ujawniona w komunikacie Famur.

Ogłoszonym w maju celem Famur Solar ma być budowa portfela projektów fotowoltaicznych łącznie na ponad 1 GW, w tym 130 MW w ramach własnych inwestycji, dla których dotąd zabezpieczono sprzedaż energii w aukcjach.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.