Aplikacja skróci wydawanie pozwoleń dla prosumentów w USA do 1 dnia

Aplikacja skróci wydawanie pozwoleń dla prosumentów w USA do 1 dnia
SolarCity

Amerykański Departament Energii wprowadził aplikację, która ma ujednolicić i mocno skrócić proces wydawania pozwoleń na podłączanie do sieci domowych instalacji fotowoltaicznych. Obecnie w niektórych regionach USA uzyskanie pozwolenia na uruchomienie domowej fotowoltaiki może zająć nawet kilka miesięcy.

Dotychczas każdy ze stanów USA posiadał własne, zróżnicowane procedury wydawania pozwoleń na przyłączanie do sieci domowych instalacji fotowoltaicznych. Biurokracja z tym związana i długi czas oczekiwania na odpowiednie zgody zdaniem amerykańskiej branży fotowoltaicznej stanowi istotną barierę w szybszym rozwoju energetyki prosumenkiej w Stanach Zjednoczonych.

W niektórych regionach USA osoby zainteresowane montażem domowej fotowoltaiki mogą czekać na pozwolenia nawet miesiącami. Takie lokalizacje omijają amerykańskie firmy z branży PV, co utrudnia mieszkańcom uruchomienie własnych instalacji PV.

REKLAMA

Zmienić to ma nowa, bezpłatna aplikacja, którą uruchomił amerykański Departament Energii (US Department of Energy, DOE). Oprogramowanie zostało opracowane przez National Renewable Energy Laboratory we współpracy z amerykańskim stowarzyszeniem branży fotowoltaicznej Solar Energy Industries Association.

Aplikacja o nazwie SolarAPP+ ma na celu skrócenie formalności związanych z wydawaniem pozwoleń dla prosumentów i czasu ich trwania do minimum.

SolarAPP+ ma od razu weryfikować zgodność wniosku z lokalnymi przepisami, od razu wydając lub odmawiając wydania pozwolenia na przyłączenie do sieci domowej instalacji fotowoltaicznej.


Efektywność aplikacji została sprawdzona w pilotażowych wdrożeniach w Arizonie i Kalifornii, gdzie jej wykorzystanie miało skrócić proces wydawania pozwoleń na uruchomienie domowej fotowoltaiki z około 20 dni do jednego dnia potrzebnego na zarejestrowanie wniosku w SolarAPP+.

REKLAMA

Departament Energii podkreśla, że o ile w roku 2016 liczba domowych instalacji fotowoltaicznych w USA przekroczyła 1 milion, w roku 2019 przekroczyła 2 miliony, a w tym roku 3 mln, to nowe narzędzie ma sprzyjać dalszym inwestycjom, aby liczba amerykańskich prosumentów wzrosła do 6 milionów do roku 2026.

DOE zakłada, że takie tempo rozwoju rynku domowej fotowoltaiki przełoży się na utworzenie w najbliższych latach dodatkowych 30 tys. miejsc pracy w firmach instalacyjnych.

Według szacunków Solar Energy Industries Association, w tym roku w USA powstanie około 500 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych.

Wyłącznie w pierwszym kwartale 2021 r. w USA powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 5 GW. Fotowoltaika stanowiła jednocześnie w tym czasie 46 proc. ogółu nowych mocy uruchomionych w amerykańskiej elektroenergetyce.

W pierwszym kwartale 2021 roku całkowita moc fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 100 GW.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.