Polski deweloper OZE na celowniku Portugalczyków

Polski deweloper OZE na celowniku Portugalczyków
Enefit Green

Portugalska firma GreenVolt Energias Renováveis SA chce przejąć jednego z deweloperów działających na polskim rynku energetyki odnawialnej w zamian za przekazanie jego właścicielom nowych akcji o wartości 56 mln euro.

Portugalska firma GreenVolt Energias Renováveis SA specjalizuje się w produkcji energii z odpadów. Co więcej, działa również na rynku energetyki wiatrowej i słonecznej. Aktualnie spółka realizuje kilka projektów będących w  fazie rozwoju związanych z farmami fotowoltaicznymi, m.in. elektrownię Tábua Solar, która powstanie w pobliżu portugalskiego miasta Coimbra i która po uruchomieniu w 2022 roku będzie miała 48 MW mocy zainstalowanej.

Dodatkowe środki na inwestycje zapewni GreenVolt wejście na lizbońską giełdę Euronext. Według doniesień Reutersa spółka zebrała 150 milionów euro w ramach wstępnej oferty publicznej. Te środki mają zostać przeznaczone na finansowanie projektów z zakresu OZE na terenie Europy.

REKLAMA

CEO portugalskiej firmy João Manso Neto wcześniej był związany z jednym z największych inwestorów na globalnym rynku OZE – firmą EDP Renewables, która na polski rynek weszła już w 2007 roku, a według ostatnich danych oddała w Polsce do użytku farmy wiatrowe o mocy 476 MW.

REKLAMA

Reuters podał, że GreenVolt zamierza przejąć polskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii, V-Ridium Power Services, aby zwiększyć swoją ekspansję na rynkach zagranicznych.

V-Ridium Power Services od roku 2020 kontynuuje działalność prowadzoną wcześniej przez GEO Renewables S.A. (założone w 2010 r.) i zajmuje się dewelopmentem projektów farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. W zakresie farm wiatrowych V-Ridium Power Services realizuje m.in. dwa projekty w Mławie (woj. mazowieckie) oraz w Grajewie (woj. podlaskie).

Przejęcie V-Ridium przez GreenVolt  pozwoli na zwiększenie aktywności portugalskiej firmy na arenie międzynarodowej. Jak podaje agencja Reuters, do końca roku 2025 GreenVolt w rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej, zwłaszcza słonecznej i wiatrowej, chce zainwestować aż 1,8 miliarda dolarów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.