REC wprowadzi panele fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon

REC wprowadzi panele fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon
REC

Kolejni producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych podejmują prace nad nową technologią ogniw TOPCon, która może zastąpić popularną do tej pory technologię PERC. Ta technologia została zastosowana w pierwszej serii paneli fotowoltaicznych N-Peak od firmy REC. W nowej odsłonie tego modułu, serii N-Peak 2, pojawi się technologia TOPCon.

Główną zaletą nowej technologii ogniw fotowoltaicznych TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) ma być zwiększona sprawność. Największy na świecie producent ogniw i modułów PV Longi Solar poinformował niedawno o wyprodukowaniu ogniwa w technologii TOPCon, którego sprawność wyniosła 25,09 proc., co zostało później potwierdzone przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung in Hameln (ISFH).

Inny duży gracz – Jinko Solar – podał, że udało mu się stworzyć ogniwo typu N również w technologii TOPCon o sprawność rzędu 25,25 proc., co udowodnili w badaniach chińscy naukowcy. Natomiast badacze z instytutu Fraunhofer ISE podali do wiadomości publicznej informację o opracowaniu ogniwa TOPCon charakteryzującego się sprawnością na poziomie 26 proc.

REKLAMA

Najwięksi producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych na rynku twierdzą, że technologia TOPCon ma w przyszłości duży potencjał, aby wyprzeć aktualnie stosowaną technologię ogniw PERC, zapewniając inwestorom końcowym produkty o wyższej sprawności oraz większej wydajności w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Co więcej ogniwa w technologii TOPCon mają być mniej podatne na proces degradacji wywołany między innymi poprzez zjawiska LID (Light Induced Degradation) i PID (Potential Induced Degradation).


Wywodzący się z Norwegii, a obecnie mający siedzibę w Singapuru REC, który od lat dostarcza na globalny rynek produkty cechujące się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, zamierza zastosować technologię TOPCon w drugiej odsłonie modułów serii N-Peak.

Jak wynika z informacji podanych przez REC, produkcja nowej serii modułów N-Peak ma rozpocząć się w sierpniu 2021 roku, a pierwsze produkty inwestorzy będą mogli nabyć już w październiku tego roku.

Nowy panel będzie składać się z 60 ogniw krzemowych wykonanych w technologii TOPCon zapewniającej całkowitą pasywację tylnej strony. To ma przełożyć się na jeszcze sprawniejsze wychwytywanie elektronów oraz zachowanie ustabilizowanej wydajności w okresie całej eksploatacji.

Nowy moduł REC będzie produkowany w dwóch odsłonach: standardowej REC N-Peak 2 Series (360-375 W) oraz REC N-Peak 2 Black Series (355-370 W). Zostaną zachowane standardowe wymiary modułu 1755×1040 mm, co może mieć duże znaczenie dla instalacji wykonywanych na skomplikowanych dachach o małej powierzchni.

Sprawność modułów wahać się będzie w zależności o wybranego modelu (standardowy/Full Black) oraz mocy, a maksymalnie będzie wynosić 20,5 proc. dla modelu N-Peak 2 Series o mocy 375 W. Producent gwarantuje, że moc modułów z nowej serii po 25. roku eksploatacji nie spadnie poniżej 92 proc.

REKLAMA

W przypadku drugiej odsłony serii N-Peak, REC zachował dodatkowe wzmocnienia z tyłu ramy, wyróżniające panele tego producenta na tle konkurencji i zapewniające wytrzymałość na napór śnieżny 7000 Pa. Co istotne, nowy panel również będzie kwalifikować się do rozszerzonej gwarancji REC ProTrust, w ramach której inwestorzy wykonujący instalacje wraz z oficjalnym partnerem firmy REC Group będą mogli liczyć na pakiet 25-letniej gwarancji produktowej oraz pokrycie w tym okresie kosztów związanych z pracami serwisowymi podczas ewentualnej wymiany wadliwego modułu.

Aktualnie w ofercie tego producenta główne miejsce zajmuje moduł z serii Alpha, którego nominalna moc sięga 380 W przy wysokiej sprawności 21,7 proc.

Moduły REC Alpha zostały wykonane w technologii Heterojunction (HJT), która stanowi połączenie powszechnie już stosowanego monokrystalicznego krzemu typu N, umieszczonego pomiędzy dwoma cienkimi warstwami amorficznego krzemu pełniącego rolę pasywacyjną.

REC podkreśla, że duży nacisk kładzie na maksymalizację mocy przy zachowaniu jak najmniejszej powierzchni całego modułu. Seria Alpha o mocy 380 W zapewnia 217 W mocy na m2, co stanowi aktualnie jeden z lepszych wyników wśród modułów fotowoltaicznych dostępnych na rynku.

Wspomniany panel w 2020 roku zdobył główną nagrodę w konkursie Intersolar Award 2020 w kategorii Photovoltaics. To samo trofeum w 2015 roku zdobył inny moduł tego producenta, seria REC TwinPeak.

REC pracuje w tym roku nad wprowadzaniem nowych produktów. Kolejnej odsłony doczeka się wspomniana już i wciąż popularna seria TwinPeak, której czwartą generację inwestorzy będą mogli zakupić jeszcze w tym roku.  

Niedawno został zaprezentowany moduł z serii Alpha Pure, który charakteryzuje się brakiem zastosowania ołowiu w procesie produkcyjnym.

Warto podkreślić, że Alpha Pure spełnia wymagania rozporządzenia RoHS (Regulation of Hazardous Substances EU 2015/863) odnoszącego się do wyeliminowania ołowiu z produktów elektrycznych, ale co ciekawe moduły fotowoltaiczne są z tego rozporządzenia wyłączone.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.