Paliwowy potentat uruchamia farmę PV za 200 mln euro

Paliwowy potentat uruchamia farmę PV za 200 mln euro
Repsol

Koncern paliwowy Repsol buduje w Hiszpanii ogromną farmę fotowoltaiczną, która będzie należeć do największych tego typu obiektów nie tylko w tym kraju, ale w całej Europie.

Strategia jednego z największych europejskich koncernów paliwowych zakłada dojście do neutralności klimatycznej w roku 2050. Wcześniej, w roku 2025, Hiszpanie chcą posiadać w źródłach zero- i niskoemisyjnych zainstalowany potencjał 7,5 GW, który następnie ma zostać podwojony do roku 2030.

Obok inwestycji w energetykę wiatrową realizowanych głównie w Hiszpanii i Chile, Repsol angażuje się w projekty związane z fotowoltaiką.

REKLAMA

Największy z nich wchodzi właśnie w fazę produkcji energii – mimo, że jego budowa jeszcze się nie zakończyła.  

Inwestycja, której koszt wynosi 200 mln euro, jest realizowana w prowincji Badajoz położonej na zachodzie Hiszpanii. Moc projektu o nazwie Valdesolar wynosi 264 MW i składa się na niego 648 tys. modułów PV. Elektrownia fotowoltaiczna Valdesolar ma być w pełni gotowa pod koniec tego roku.


Ostatnio Repsol uruchomił pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w swoim portfelu. Inwestycja zrealizowana w centralnej hiszpańskiej prowincji Ciudad Real objęła montaż paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 126,6 MW. Jej koszt wyniósł 100 mln euro.

REKLAMA

Trzeci z dużych projektów fotowoltaicznych Repsol jest realizowany w położonej na południu Hiszpanii prowincji Cadiz i zakłada budowę farmy PV o mocy 204 MW.

Wkrótce hiszpańska grupa paliwowa powinna uruchamiać budowę pierwszych elektrowni fotowoltaicznych w USA. To za sprawą ogłoszonego właśnie zakupu 40 proc. udziałów w amerykańskim deweloperze fotowoltaiki i magazynów energii Hecate Energy, którego portfel projektów ma liczyć aż 40 GW.

Elektrownia fotowoltaiczna Valdesolar nie będzie największym tego typu obiektem w Hiszpanii. Dwa znacznie większe projekty, każdy o niemal dwukrotnie większej mocy, posiada w tym kraju koncern energetyczny Iberdrola.

Obecnie największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna, którą zbudowała Iberdrola, znajduje się w pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz w regionie Extremadura, a moc elektrowni PV, której nadano nazwę Nuñez de Balboa od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora, sięga 500 MW, na co składa się 1,43 mln modułów PV. W skali roku ma ona produkować energię w ilości około 832 GWh.

Obecnie Iberdrola jest już w trakcie budowy jeszcze większej elektrowni PV. Moc projektu o nazwie Francisco Pizarro ma wynieść 590 MW. Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln euro i powinna uzyskać status operacyjny w przyszłym roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.