Wypożyczalnia podnośników AA HERKULES także gra w zielone

Wypożyczalnia podnośników AA HERKULES także gra w zielone
AA HERKULES

AA HERKULES dołącza do grona firm wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wypożyczalnia podnośników z Katowic zainwestowała w odnawialną energię, wykorzystując powierzchnię dachu nowej hali serwisowej oraz budynku biurowego.

Za wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 49,8 kWp odpowiadały firmy TriEnergy Sp. z o.o. i Podwójna Energia Sp. z o.o. W pracy niezastąpione były podnośniki nożycowe i teleskopowo-przegubowe transportujące zarówno pracowników, jak i 84 paneli fotowoltaicznych na zadaszenie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskuje możliwość ładowania floty elektrycznych zwyżek samojezdnych zieloną/odnawialną energią, a także kolejnego stałego klienta na wynajem podnośników!

Wybór odnawialnej energii na etapie projektowania hali

REKLAMA

Warto wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna w firmie została uwzględniona już na etapie projektowania hali. Wykonawca musiał zwrócić uwagę na trzy kluczowe elementy. Pierwszy to wyliczenia nacisków i wszelkie obciążenia, dzięki czemu firma zyskała pewność, że konstrukcja dachu jest w 100 proc. bezpieczna i bez problemu wytrzyma ciężar instalacji oraz warunki atmosferyczne. Na bezpieczeństwo ma tu wpływ także uwzględniona w projekcie instalacja przeciwpożarowa z własnym zasilaniem.

Drugi kluczowy dla firmy element to konieczność dopasowania instalacji do realnego ograniczenia zapotrzebowania wypożyczalni na energię pochodząca z sieci. Ostatni element to wybór najlepszych komponentów.

Możliwość ładowania maszyn oraz opłacalność i zwrot z inwestycji

Instalacja fotowoltaiczna w przypadku firm o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną oprócz tego, że ma sens w kontekście ochrony środowiska, z reguły ma także mocne ekonomiczne uzasadnienie – tak było także w przypadku budowy hali wypożyczalni i samego projektu instalacji fotowoltaicznej. Zwrot z inwestycji według szacunków nastąpi w czasie około 5 lat.

Dzięki fotowoltaice wypożyczalnia AA HERKULES w ciągu dnia właściwie nie pobiera prądu z sieci, a trzeba wspomnieć, że codzienne ładuje akumulatory zasilanych elektrycznie podnośników koszowych należących do floty. W jednej zwyżce zamontowanych jest od 4 do 8 akumulatorów, a kiedy podnośników ma się kilkaset, liczba i zapotrzebowanie na prąd robi się bardzo duże.

W przypadku wypożyczalni AA HERKULES oszczędności wynikające z instalacji były kalkulowane na pokrycie 50 proc. własnego zapotrzebowania energetycznego. Po kilku miesiącach pracy realna wydajność instalacji okazała się być większa – koszty za energię zostały zredukowane o nawet 70 proc., co jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem!

Aktualnie ładowanie zwyżek z fotowoltaiki minimalizuje koszty stałe i w perspektywie czasu wpłynie korzystnie nie tylko na bilans firmy, ale mamy nadzieję, że zbuduje proekologiczny wizerunek firmy i wskaże drogę podobnym przedsiębiorstwom.

Czy warto zrobić fotowoltaikę na firmowej hali? 

REKLAMA

Oprócz faktu, że każdorazowo warto mieć na uwadze dobro środowiska, jeśli w ujęciu czasowym przy okazji można zaoszczędzić, to pytania typu: “Czy warto założyć fotowoltaikę w firmie?”, zyskują miano retorycznych. W przypadku AA HERKULES realne oszczędności są na poziomie wyższym niż szacowane. Biorąc pod uwagę wieloletnią gwarancję producentów na komponenty (inwerter austriackiej firmy oraz monokrystaliczne moduły o dużej mocy), odpowiedź jest jasna!

Ekspresowe wykonanie mimo problemów i nowy klient wypożyczalni

W przypadku wykonania instalacji od projektu do uruchomienia było kilka problemów, jednak wykonawca poradził sobie z nimi wzorowo oraz w planowanym czas! Szybko wykonane zostało także przyłączenie do sieci lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) – co istotne, pomimo iż instalacja nie wykorzystuje modułu prosumenckiego, jest się w stanie zwrócić! W trakcie realizacji prac niejednokrotnie padało także wiele pozytywnych słów w odniesieniu do sprzętu podnośnikowego, który przyspieszał transport paneli i każdego dnia służył wykonawcom systemu.

Zadowolenie z możliwości podnośników teleskopowych oraz nożycowych zaprocentowało na tyle, że po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu hali firma AA HERKULES zyskała także nowego klienta!

Pytając o opinie na temat wykorzystaniu sprzętu podnośnikowego przez firmy z branży, usłyszeliśmy:

”Podnośniki to jedne z bezpieczniejszych i pewnych sposobów transportu ułatwiający codzienną pracę. Będziemy je wykorzystywać do kolejnych realizacji, a nawet już zarezerwowaliśmy podnośnik do montażu instalacji na dachu pobliskiego browaru”. 

 

Podsumowując

Mamy nadzieję, że firm podchodzących do tematu inwestycji w fotowoltaikę na dachach hal produkcyjnych, magazynowych, będzie coraz więcej. Liczymy, że podobnie jak w przypadku wypożyczalni podnośników AA HERKULES decyzje będą świadome, uwzględniane na etapie projektów i każdorazowo przełożą się na realne oszczędności.

Firmie AA HERKULES gratulujemy, a wszystkim wykonawcom instalacji życzymy bezproblemowej i bezpiecznej pracy na wysokości oraz udanych jak w przypadku katowickiej wypożyczalni realizacji! 

artykuł sponsorowany