Grodno głównym beneficjentem boomu na fotowoltaikę

Grodno głównym beneficjentem boomu na fotowoltaikę
Andrzej Jurczak

W roku obrotowym zamkniętym 31 marca Grupa Grodno odnotowała poprawę wszystkich głównych parametrów finansowych względem wyników za rok 2019/2020. Decydujący wpływ na to miała sprzedaż w segmencie odnawialnych źródeł energii. Najnowsze dane finansowe spółki wskazują, że ten rok może być jeszcze lepszy.

W roku obrotowym 2020/21 Grodno wypracowało 711,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 14 proc. wobec  przychodów z roku 2019/20.

Wynik EBITDA wyniósł 24,6 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 7 proc., z kolei zysk netto wyniósł 13,7 mln zł i był wyższy r/r o 19 proc.

REKLAMA

Jak podkreśla Grodno, na wzrost przychodów w roku obrotowym zamkniętym 31 marca wpłynęła przede wszystkim wyższa o 80 proc. r/r sprzedaż w segmencie OZE, stanowiącym obecnie kluczowy obszar rozwoju Grupy. Udział rozwiązań w obszarze energetyki odnawialnej w skonsolidowanych przychodach wyniósł 30 proc. wobec 19 proc. w roku poprzednim.

Grodno podkreśla, że dzięki prężnemu rozwojowy w obszarze energii odnawialnej spółka utrzymała wysoki wzrost w trudnych warunkach rynkowych, związanych z pandemią. Dwucyfrowa dynamika sprzedaży wyróżniała Grupę na tle całej branży elektrotechnicznej, która w ubiegłym roku wykazała przyhamowanie.

W liście do akcjonariuszy Andrzej Jurczak, prezes Grodno S.A., ocenia, że kierowana przez niego firma była jednym z największych beneficjentów boomu na fotowoltaikę w Polsce.

Zrealizowaliśmy największą liczbę instalacji PV w historii naszej działalności. Jednocześnie istotnie rozwinęliśmy nasz biznes w obszarze pomp ciepła, efektywnie wykorzystując zasoby i doświadczenie wypracowane na rynku fotowoltaiki. Wzmocniliśmy wsparcie inżynieryjne w segmentach przemysłu, oświetlenia i OZE,  a także zainicjowaliśmy szereg działań usprawniających procesy magazynowe  i sprzedażowe, w tym e-commerce – wylicza Andrzej Jurczak.

REKLAMA


W dwóch kwartałach ubiegłego roku Grupa pozostawała pod szczególnie silną presją czynników zewnętrznych. W pierwszym kwartale była to pierwsza fala pandemii COVID-19 w Polsce, która wiązała się z wysokim poziomem niepewności w branży i koniecznością dostosowania do nowych realiów. Z kolei w czwartym kwartale istotnym utrudnieniem okazały się warunki pogodowe, uniemożliwiające prowadzenie prac budowlanych. Komplikacje te były dla nas dużym wyzwaniem, któremu jednak doskonale sprostaliśmy – dodaje prezes Grodna.

Spółka informuje, że szacunki najnowszych danych finansowych wskazują na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu również w bieżącym roku obrotowym. Okres od kwietnia do czerwca br. Grodno zamknęło kwotą 241 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o 61 proc. r/r, co oznacza, że był to najlepszy kwartał w jej ponad trzydziestoletniej historii.

W perspektywie najbliższych kwartałów planujemy dalsze, skuteczne wykorzystywanie rynkowych szans. Branża fotowoltaiczna pozostaje w fazie dynamicznego rozwoju, wspierana dodatkowo kolejną edycją programu Mój Prąd. Zgodnie z prognozami, rośnie również branża grzejnictwa, którą w najbliższych latach czeka rewolucja na miarę tej fotowoltaicznej, a pompy ciepła będą istotnym elementem tego ogromnego wzrostu. Świetne perspektywy utrzymują się również dla pozostałych zielonych obszarów, takich jak magazyny energii, stacje ładowania pojazdów, automatyka budynkowa oraz oświetlenie LED, w których bardzo aktywnie działamy – dodaje Andrzej Jurczak.

Jak podkreśla zarząd, rynkowe ożywienie odczuwalne jest również w podstawowej części biznesu firmy, którą od ponad 30 lat stanowi obszar dystrybucyjny. Grupa Grodno jest obecnie drugą największą siecią hurtowni elektrotechnicznych w Polsce.

– Ożywienie w OZE, a także w całym budownictwie, ma korzystny wpływ również na bardziej tradycyjne obszary naszej działalności, m. in. segment kabli i przewodów, ale i na całą szeroko pojętą dystrybucję materiałów elektrotechnicznych, stanowiącą stabilny fundament biznesu Grodna. Dane sprzedażowe za pierwsze miesiące bieżącego roku obrotowego, a także analizowane przez nas sygnały rynkowe wskazują, że rok 2021/22 może być kolejnym rekordowym w historii Grupy Grodno – podsumowuje Andrzej Jurczak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.