Niemcy znowu obniżają cenę energii z fotowoltaiki

Niemcy znowu obniżają cenę energii z fotowoltaiki
Innogy

W czerwcu Niemcy przyłączyli do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy prawie 430 MW. Utrzymujące się w tym roku dobre tempo inwestycji na rynku PV w Niemczech zgodnie z tamtejszą ustawą o OZE oznacza kolejne obniżki cen energii wypłacanych właścicielom nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 750 kW.

Jak wynika z danych instytutu Fraunhofer ISE, w czerwcu w niemieckim systemie elektroenergetycznym przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy 428,5 MW. W tym 306,7 MW zrealizowano w segmencie dachowych instalacji poza systemem aukcyjnym.

Wynik niemieckiego rynku PV z czerwca jest lepszy od zanotowanego miesiąc wcześniej, kiedy Niemcy zarejestrowali nowe systemy fotowoltaiczne o mocy 393,6 MW, ale gorszy od rekordowego wolumenu przyłączeń z kwietnia, kiedy niemiecki potencjał PV urósł aż o 612,6 MW.

REKLAMA

W sumie w pierwszej połowie tego roku w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,75 GW, a całkowita moc PV w tym kraju na koniec czerwca wzrosła do około 56,3 GW.

Takie tempo inwestycji na niemieckim rynku fotowoltaicznym oznacza wdrożenie kolejnych cięć taryfy gwarantowanej, z której mogą korzystać właściciele mniejszych elektrowni PV o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.Bazując na ostatnich wynikach rejestracji systemów fotowoltaicznych federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur w okresie od sierpnia do października wdraża cięcia taryfy gwarantowanej, które wyniosą co miesiąc 1,4 proc. dla poszczególnych typów instalacji fotowoltaicznych. Redukcja obejmie wyłącznie systemy PV uruchamiane po jej wdrożeniu. Inwestorzy, którzy uruchomili swoje instalacje wcześniej, będą mieć zagwarantowaną na 20 lat stawkę, która obowiązywała, gdy zaczynali produkcję energii.

Na skutek redukcji stawek za energię z fotowoltaiki inwestorzy uruchamiający w tym miesiącu dachowe instalacje PV o mocy do 100 kW będą mieli prawo do rozliczeń za energię oddawaną do sieci po stawce wynoszącej od 5,6 eurocenta/kWh do 7,36 eurocenta/kWh – w zależności od mocy danej instalacji (ok. 0,26 zł/kWh – 0,34 zł/kWh).

Pozostałe instalacje o mocy do 100 kW otrzymają taryfę wynoszącą 4,89 eurocenta/kWh (około 0,22 zł/kWh).

REKLAMA

Najnowsze zmiany w niemieckiej ustawie o OZE sprawiły, że większe instalacje w segmencie do 750 kW, który do tej pory były objęty systemem taryfy gwarantowanej, muszą być zgłaszane do aukcji, aby inwestorzy mogli uzyskać wsparcie w postaci stałej stawki za energię.

W efekcie tych zmian ostatnio federalny regulator rynku energii Bundesnetzagentur przeprowadził pierwszą w historii niemieckiego rynku fotowoltaicznego aukcję dla dachowej fotowoltaiki.

Można było do niej zgłosić oferty sprzedaży energii z projektów elektrowni fotowoltaicznych umieszczanych na budynkach lub ekranach dźwiękowych. Minimalna moc instalacji mogła wynieść 300 kW.

Do aukcji zgłoszono 168 projektów o całkowitej mocy 213 MW, natomiast wsparciem zostało objętych 114 ofert na łączną moc 152 MW. Wstępnie wykluczono 15 ofert z powodu błędów formalnych.

Średnia cena w skutecznie złożonych ofertach wyniosła 0,0688 eurocenta/kWh (około 0,31 zł/kWh). Najniższa oferta zakłada sprzedaż energii po cenie 0,0535 eurocenta/kWh, a najwyższa – za 0,0789 eurocenta/kWh (0,24 zł/kWh – 0,36 zł/kWh).

Bundesnetzagentur ogłosił jednocześnie wyniki najnowszej aukcji przeznaczonej dla gruntowych farm fotowoltaicznych o mocy wynoszącej co najmniej 750 kW. W tym przypadku wsparciem zostało objętych 95 ofert zakładających sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o mocy 513 MW. 

Średnia cena ze skutecznie złożonych ofert w tej aukcji sięgnęła 0,05 eurocenta/kWh (0,22 zł/kWh). Minimalna cena wyniosła 0,0469 eurocenta/kWh, a maksymalna 0,0509 eurocenta/kWh (0,21 zł/kWh – 0,23 zł/kWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.