Umowy z dynamiczną ceną energii zwiększą możliwości prosumentów

Umowy z dynamiczną ceną energii zwiększą możliwości prosumentów
Michał Kurtyka

Wprowadzenie umów z dynamiczną ceną energii, z których będą mogli korzystać prosumenci, zakłada zaprezentowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat na temat regulacji dotyczących dynamicznej ceny energii, które zaproponowano w projekcie nowelizacji Prawo energetyczne oraz nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach opublikowanym przez MKiŚ na początku czerwca br.

Jak tłumaczy resort klimatu, wprowadzona do projektu nowelizacji umowa z ceną dynamiczną ma odzwierciedlać bieżące wahania cen energii na rynku hurtowym i sprawi, że odbiorcy będą mogli realnie wpływać na wysokość swojego rachunku za prąd poprzez zarządzanie zużyciem energii w zależności od poziomu cen na rynku, ograniczając konsumpcję w godzinach szczytu, kiedy ceny energii na rynku są najwyższe.

REKLAMA

Oferty z ceną dynamiczną przeznaczone będą dla wszystkich odbiorców posiadających zainstalowany inteligentny licznik ze zdalnym odczytem. Jak tłumaczy MKiŚ, ma to swoje uzasadnienie w częstotliwości pomiarów energii, których można dokonywać na bieżąco bez fizycznej obecności inkasenta. Byłoby to niemożliwe w przypadku liczników tradycyjnych.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Ministerstwo zapewnia, że gdy obowiązywać już będą przepisy umożliwiające rozliczenia z ceną dynamiczną, wielu odbiorców będzie  technicznie gotowych do zawarcia takiej umowy, mając zainstalowany w swoim gospodarstwie domowym licznik z funkcją zdalnego odczytu. Natomiast szybki i łatwy wybór najodpowiedniejszej oferty sprzedaży energii, również w ramach rozliczeń z ceną dynamiczną, ma zapewnić odbiorcom o rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh bezpłatna porównywarka cen energii, którą ma udostępnić Urząd Regulacji Energetyki.

Resort klimatu zapewnia, że na wprowadzeniu nowych mechanizmów pozwalających dostosować cenę energii do bieżącej sytuacji na rynku energetycznym skorzystają także prosumenci.Właściciele instalacji fotowoltaicznych mają uzyskać większą swobodę zawierania umów i wyboru konkurencyjnej oferty sprzedaży energii przy jednoczesnej możliwości zwiększenia wykorzystania energii w czasie bieżącym na własne potrzeby oraz jej rzeczywistego magazynowania.

Ponadto, wprowadzenie taryf dynamicznych ma stanowić dodatkowy bodziec do zmiany ogrzewania budynków ze źródeł emisyjnych na ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem m.in. pomp ciepła.

Minister klimatu Michał Kurtyka podkreśla, że nowe regulacje służą przede wszystkim aktywizacji konsumenta, a wprowadzenie umowy z cenami dynamicznymi energii elektrycznej wzmocni pozycję odbiorców na rynku energii.

– MKiŚ przygotowało solidne ramy prawne dla ogólnopolskiej wymiany liczników z indukcyjnych na te inteligentne ze zdalnym odczytem. Harmonogram instalacji nowych urządzeń przez operatorów systemów dystrybucyjnych u odbiorców, w tym w gospodarstwach domowych, jest wskazany w tzw. ustawie licznikowej, która weszła w życie 3 lipca tego roku. Umożliwia ona także uruchomienie systemów zdalnego odczytu oraz Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii – komentuje Michał Kurtyka.

– Powszechność umów z cenami dynamicznymi pozwoli rozwinąć nowe segmenty rynku, takie jak przydomowe magazyny energii. Wpłynie to również korzystnie na stabilną pracę systemu elektroenergetycznego – zmniejszy się pobieranie energii z sieci w okresie szczytowego zapotrzebowania. Wzrośnie natomiast liczba konsumentów świadomie i realnie wpływających na swój rachunek za prąd, a więc na obniżenie domowych wydatków – dodaje szef resortu klimatu.

Ministerstwo Klimatu podkreśla, że ważna z punktu widzenia odbiorcy zainteresowanego rozliczeniami z ceną dynamiczną będzie aktualna, przejrzysta i zrozumiała informacja zapewniana mu przez sprzedawcę, a dotycząca zarówno korzyści, kosztów jak i potencjalnego ryzyka wynikającego m.in. z wahania cen energii elektrycznej w danych momentach.

Stosowanie umów w ceną dynamiczną w celu zapewniania jej przejrzystości ma monitorować i przedstawiać w swoim corocznym raporcie Prezes URE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.