Jak podłączyć jednofazowy falownik do sieci rozdzielonej?

Jak podłączyć jednofazowy falownik do sieci rozdzielonej?
Solis

W niektórych krajach i regionach świata struktura sieci obejmuje siatkę rozdzieloną fazowo. Czy do takiej sieci można podłączyć falownik jednofazowy? Na jakie kwestie wówczas powinniśmy zwrócić uwagę? 

O rozdzielonej fazie 120V/240V

Rozdzielona faza 120/240 Vac to rodzaj jednofazowego trójżyłowego systemu dystrybucji energii powszechnie występującego w Stanach Zjednoczonych, o standardowym napięciu neutralnym w fazie 120 Vac, przeznaczonego dla gospodarstw domowych i innych odbiorców charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię.

Napięcie pomiędzy fazami (Live to Live) wynosi 240 Vac dla dużych obciążeń przemysłowych takich jak sprężarki, lodówki i pompy.

REKLAMA

Ze względu na konfigurację napięcia 120-0-120 czasami jest ona określana jako dwufazowa, 2-fazowa / dwufazowa, a nawet błędnie, jednofazowa 220 Vac.

 

Jak korzystać z tradycyjnego falownika jednofazowego w układzie sieci z rozdzieloną fazą?

Zazwyczaj klienci w pewnych regionach mogą popełnić błąd 120/240 VAC w przypadku jednofazowej sieci 220 VAC.

Dlatego zakupiony falownik fotowoltaiczny jest falownikiem jednofazowym (L+N), co spowoduje problemy w procesie instalacji. Jednak jest rozwiązanie, falownik jednofazowy L+N może być nadal używany w rozdzielonej sieci energetycznej 120V/240V.

Topologia okablowania

Rysunek 2: topologia okablowania / Solis.

REKLAMA

Jak pokazano na rysunku 2, musimy tylko podłączyć przewód liniowy i przewód obojętny falownika do dwóch linii sieci rozdzielonej fazy, a następnie przewód PE falownika powinien zostać połączony z przewodem neutralnym.

Informacje o ustawieniach

Taka metoda okablowania nie wymaga żadnego specjalnego ustawienia falownika, wystarczy ustawić standard lokalnej sieci.

Menu główne → Ustawienia zaawansowane → Hasło 0010 → Wybierz standard → Wybierz kod standardowy → Zapisz i wyślij.

UWAGA:

W tym systemie podczas korzystania z funkcji zerowego wtrysku należy zwrócić uwagę na metodę wprowadzania linii CT, która różni się od metody gwintu tradycyjnego. Na CT musimy połączyć kabel L2, który pokazano na rysunku 3.

Rysunek 3: Topologia okablowania zerowa – funkcja wtrysku w sieci podzielonej fazy / Solis.

Podsumowanie

Falownik jednofazowy można podłączyć do sieci zasilającej fazy rozdzielone. Ale należy traktować to jako rozwiązanie awaryjne w wyjątkowych okolicznościach. W przypadku sieci elektroenergetycznej z rozdzieloną fazą najlepszym rozwiązaniem jest użycie inwertera powiązanego z siecią w wersji Solis US.

Solis jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów falowników stringowych z globalną siecią zespołów serwisowych.

Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania, możesz skontaktować się z inżynierami pomocy technicznej firmy Solis lub odwiedzić stronę www.solisinverters.com/aftersales.html

 

artykuł sponsorowany