Figene zamontuje fotowoltaikę dla polskiego oddziału Boscha

Figene zamontuje fotowoltaikę dla polskiego oddziału Boscha
Bosch

Grupa BSH zainwestuje w instalacje fotowoltaiczne, które powstaną na należących do niej fabrykach i pozostałych obiektach w naszym kraju. Pierwsza elektrownia PV powstanie w siedzibie BSH w Warszawie. Zrealizuje ją spółka należąca do notowanej na giełdzie NewConnect grupy Figene Capital.

Już w 2019 roku Bosch pochwalił się osiągnięciem neutralności klimatycznej w Niemczech. Oznacza to maksymalne przejście na energię ze źródeł zero- i niskoemisyjnych oraz równoważenie pozostających jeszcze emisji CO2. Oddziały Bosch w innych krajach miały osiągnąć neutralność klimatyczną do końca ubiegłego roku. W 2019 roku Bosch wyemitował w sumie ok. 1,94 miliona ton CO2, czyli już o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej.

Bosch rozszerza działalność w zakresie produkcji własnej energii elektrycznej w swoich lokalizacjach, a także podpisuje długoterminowe umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych w nowo wybudowanych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

W tym celu koncern zawarł m.in. długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej pozyskiwanej z elektrowni fotowoltaicznych od grup energetycznych RWE, Statkraft i Vattenfall.

Umowy na energię z fotowoltaiki zastąpią część wcześniej zakontraktowanych zakupów zielonej energii dla grupy Bosch, a ich okres trwania wynosi od 12 do 16 lat

Energia elektryczna z farm fotowoltaicznych, które nie są objęte subsydiami, będzie przesyłana siecią publiczną i wykorzystywana w lokalizacjach Bosch na terenie Niemiec. Począwszy od tego roku będzie to ponad 100 GWh.

Bosch informuje, że w optymalnych warunkach działania fotowoltaiki maksymalna uzyskana moc wystarczy do pokrycia całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną fabryk w miejscowościach Feuerbach, Homburg i Bamberg równocześnie przez co najmniej kilka godzin.Podobne działania Bosch podejmuje w zagranicznych oddziałach. Dla przykładu oddział w Meksyku jest zasilany energią z wybudowanej przez Enel farmy wiatrowej, która ma wytwarzać co roku 105 GWh energii elektrycznej. Umowa w tym zakresie została zawarta na 15 lat.

REKLAMA

Oprócz umów na zakup energii ze źródeł odnawialnych, Bosch rozszerza produkcję energii prowadzoną we własnym zakresie. Ze swoich instalacji fotowoltaicznych wytworzył w ubiegłym roku około 60 GWh energii elektrycznej, a do roku 2030 planuje zwiększyć własną produkcję energii elektrycznej do 400 GWh.

W tym celu w ubiegłym roku uruchomiono m.in. instalację fotowoltaiczną w zakładzie Bosch w Tajlandii, gdzie fotowoltaika ma wytwarzać rocznie ok. 1,3 GWh energii.

Czas na Polskę

Teraz działania związane z produkcją energii odnawialnej na własne potrzeby obejmą także oddział grupy BSH w Polsce.

O kontrakcie na montaż fotowoltaiki dla polskiego oddziału Boscha poinformowała w giełdowym raporcie spółka Figene Capital. Wiadomo, że instalacje fotowoltaiczne mają zostać wykonane w kilku lokalizacjach. Nie podano jednak więcej szczegółów na ten temat.

Szerzej o planach inwestycji we własną produkcję z fotowoltaiki na polskich obiektach grupy BSH poinformował natomiast Puls Biznesu.

W planach ma być montaż elektrowni fotowoltaicznych na wszystkich sześciu fabrykach BSH w naszym kraju, które znajdują się w Łodzi, Wrocławiu i Głogowie Małopolskim koło Rzeszowa. Ponadto fotowoltaika zostanie zainstalowana na centrach usług wspólnych, parkingach, a także na należących do BSH terenach zielonych.

Wiadomo, że pierwsza instalacja o mocy do 50 kW powstanie na siedzibie polskiego oddziału BSH, która znajduje się w Warszawie.

W sumie te inwestycje mają zaowocować roczną produkcją zielonej energii na poziomie 10-15 GWh rocznie. Do osiągnięcia takiego wolumenu konieczne będzie zainstalowanie systemów PV o łącznej mocy około 10-15 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.