Enefit Green zbuduje na Podlasiu dużą farmę PV

Enefit Green zbuduje na Podlasiu dużą farmę PV
Enefit Green

Enefit Green zrealizuje swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce dzięki wygranej w aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził przed dwoma miesiącami.

Obecnie Enefit Green posiada w naszym kraju 19 farm fotowoltaicznych. Ich łączna mocy sięga 18 MW. Są to inwestycje, dla których zabezpieczono wsparcie w aukcjach dla OZE przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w poprzednich latach.

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnej farmy fotowoltaicznej, dla której udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej w czerwcu br.  Będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w portfelu Enefit Green. Jej moc wyniesie 8,4 MW.

REKLAMA

Inwestycja będzie zlokalizowana pobliżu Zambrowa w woj. podlaskim. Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

Enefit Green zapewnia, że stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, przy czym największego rozwoju w obszarze energetyki słonecznej spółka spodziewa się w Polsce.
Spółka należąca do Grupy Eesti Energia wytwarza energię także w innych technologiach OZE.

Enefit posiada w sumie 22 farmy wiatrowe w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 38 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz hybrydową instalację OZE na estońskiej wyspie Ruhnu.

REKLAMA

W 2020 r. Enefit wyprodukował łącznie 1,35 TWh energii elektrycznej. Natomiast w pierwszej połowie 2021 roku wytworzono 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Większość– 450 GWh – została wyprodukowana przez farmy wiatrowe w Estonii i na Litwie.

Spółka podkreślała, że na jej wyniki w pierwszym półroczu 2021 r. wpłynęły niekorzystnie warunki pogodowe.

– Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność farm wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie farmy słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze farmy słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – komentuje Innar Kaasik, członek zarządu Enefit Green

O ile w fotowoltaikę Estończycy chcą inwestować głównie w Polsce, to kluczowymi rynkami w obszarze inwestycji wiatrowych dla Enefit pozostają Litwa i Estonia.

– Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – informuje Innar Kaasik.

Enefit rozwija energetykę wiatrową także w Estonii, gdzie sfinalizował przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Spółka kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse.

Dzięki działalności Enefit udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji grupy Eesti Energia w pierwszej połowie tego roku wyniósł 42 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.