Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką na terenach wiejskich

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką na terenach wiejskich
Foton Technik

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi jest obecnie największe w gminach wiejskich wynika z danych zgromadzonych przez jedną z największych krajowych firm montujących fotowoltaikę  Foton Technik.

Foton Technik podkreśla, że wzmożone zainteresowanie inwestycją w fotowoltaikę w Polsce jest wyraźnym trendem, a jego dynamika zaskoczyła nawet dużych uczestników rynku i decydentów. Wzrost liczby nowych instalacji wynosi nawet 200 procent w skali roku. Jak wynika z doświadczeń firmy, stale rośnie też zainteresowanie wykorzystaniem w polskich domach pomp ciepła i magazynów energii.

Przedstawiciele handlowi Foton Technik odbywają większość swoich spotkań z przyszłymi klientami na terenach wiejskich. Jak wylicza firma, liczba klientów  jest tam o połowę wyższa w porównaniu z mieszkańcami miast, ponad dwukrotnie wyższa w porównaniu z gminami miejskimi i aż osiem razy wyższa w porównaniu z klientami z miast powiatowych.

REKLAMA

Inwestują w nowoczesne rozwiązania z dziedziny energetyki m.in. gospodarstwa agroturystyczne. Panele PV połączone z pompą ciepła pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem oraz wykorzystaniem energii elektrycznej, co znacząco podnosi rentowność biznesu opierającego się na profesjonalnym przyjmowaniu gości – podkreśla Foton Technik.
Po fotowoltaikę sięgają także gospodarstwa specjalizujące się w hodowli zwierząt, mleczarstwie czy przetwórstwie żywności. Takie podmioty zużywają dużo więcej energii niż przeciętny budynek jednorodzinny, m.in. na oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie obiektów inwentarskich, elektryczne ogrodzenia, chłodnie, a także pracę wielu specjalistycznych urządzeń, jak dojarki, młockarnie i pilarki.

Czynnikiem zachęcającym do wykorzystania fotowoltaiki i uzależniania się od dostaw energii na wsi są pojawiające się przerwy w dostawach prądu.

REKLAMA

Foton Technik zapewnia, że okresowy brak zasilania z sieci na wsi jest wyjątkowo dotkliwy – infrastruktura sieciowa na terenach wiejskich nie jest modernizowana w tym samym tempie co w miastach, a jednocześnie jest bardziej narażona na uszkodzenia w wyniku zjawisk pogodowych.

Monika Karlicka, ekspertka Foton Technik, podkreśla, że jej firma realizuje z każdym rokiem coraz więcej instalacji dla przedsiębiorstw rolnych.

– Motorem napędowym rozwoju fotowoltaiki i pomp ciepła są relatywnie niskie stopy procentowe. Dodatkowo, oferty leasingowe są dziś realizowane na bardzo dobrych warunkach, dzięki czemu raty są często niższe niż rachunki za prąd generowane bez instalacji. Warto dodać, że istnieją również formy wsparcia dla inwestycji OZE,  m.in. w ramach programu Agroenergia, który zostanie uruchomiony wkrótce. Będzie można dofinansować pompę ciepła o mocy 10- 50 kW oraz instalacje fotowoltaiczną w przedziale mocy 10-50 kW. W przypadku inwestycji w PV, możliwe będzie również uzyskanie wsparcia do zintegrowanego z nim magazynu energii. Poziom dofinansowania zależny będzie od mocy instalowanego urządzenia – wylicza Monika Karlicka.

Ekspertka Foton Technik podkreśla, że w dodatku inwestorzy płacący podatek rolny od 2017 roku mogą w jego ramach odliczyć do 25 proc. kosztów instalacji. Natomiast osoby nie prowadzące gospodarstwa rolnego mogą się ubiegać o dotacje z programu Mój Prąd oraz programów lokalnych.

Monika Karlicka zaznacza, że wybór fotowoltaiki w dłuższej perspektywie jest opłacalny nawet bez dopłat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.