Prosumenci w Polsce mają już instalacje fotowoltaiczne o mocy 4 GW

Prosumenci w Polsce mają już instalacje fotowoltaiczne o mocy 4 GW
Soltech Energy

W czerwcu w naszym kraju przybyło ponad 35 tys. należących do prosumentów mikroinstalacji wykorzystujących źródła odnawialne i jest to wynik lepszy o kilka tysięcy od wolumenu mikroinstalacji podłączonych do sieci miesiąc wcześniej. Łączna moc mikroinstalacji w Polsce dobija do 4 GW. Ponad 99,9 procent mocy zainstalowanych w segmencie prosumenckim to fotowoltaika.   

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że na koniec maja liczba prosumentów w Polsce zwiększyła się do 566 523, a całkowita moc należących do nich instalacji sięgnęła 3699,8 MW.

Wyłącznie w maju wolumen prosumenckich mikroinstalacji w Polsce zwiększył się o 32 215, a ich moc wzrosła o 212,7 MW.

REKLAMA

Teraz Agencja Rynku Energii przedstawiła nowe dane dotyczące prosumenckich mikroinstalacji, których liczba na koniec czerwca wzrosła do 602 250, a ich całkowita moc wynosiła 3,982 GW.  

Oznacza to, że tylko w czerwcu przybyło 35 727 mikroinstalacji o łącznej mocy 282,7 MW.

REKLAMA


Technologią, która zdominowała rynek prosumencki w Polsce, jest fotowoltaika. Liczba prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec czerwca wzrosła do 602 021, a ich całkowita moc wynosiła już 3,98 GW. Oznacza to, że średnia moc mikroinstalacji fotowoltaicznej w Polsce sięga 6,6 kW.

Z danych ARE wynika, że na koniec czerwca tylko 229 mikroinstalacji było wykonanych w innych technologiach niż fotowoltaiczna – najwięcej wśród nich było mikroinstalacji wiatrowych (72) oraz wodnych (67), do tego na koniec czerwca prosumenci eksploatowali jeszcze 38 instalacji zaliczanych do hybrydowych, 29 mikroinstalacji biogazowych oraz 23 biomasowe.

Według szacunków przedstawionych niedawno w Sejmie przez wiceministra klimatu i rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusza Zyskę, łączna ilość mikroinstalacji w Polsce na koniec tego roku może sięgnąć nawet 1 mln.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.