W pierwszym półroczu moc krajowej fotowoltaiki wzrosła o 1,3 GW

W pierwszym półroczu moc krajowej fotowoltaiki wzrosła o 1,3 GW
Sunways

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły najnowsze dane na temat zainstalowanych mocy w energetyce fotowoltaicznej i wiatrowej na koniec pierwszego półrocza 2021 r. Inwestycje na krajowym rynku OZE nadal pozostają wyraźnie zdominowane przez rynek fotowoltaiczny a zwłaszcza przez montujących kolejne instalacje PV prosumentów.

Z danych zebranych przez PSE od operatorów systemów dystrybucyjnych wynika, że na koniec pierwszej połowy tego roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 5232 MW.

Poprzedni komunikat operatora krajowego systemu elektroenergetycznego na ten temat mówił o zainstalowanej mocy fotowoltaiki na koniec kwietnia br., która wyniosła 4690 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że w dwa miesiące przybyło zainstalowane w fotowoltaice 542 MW, natomiast w pierwszym półroczu 2021 r. całkowita moc krajowych elektrowni fotowoltaicznych zwiększyła się o 1296 MW. W całym 2020 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o 2636 MW. 

Wzrost mocy w krajowej fotowoltaice to zasługa przede wszystkim inwestycji realizowanych w segmencie najmniejszych instalacji o jednostkowej mocy do 50 kW, a więc zaliczanych do segmentu prosumenckiego.

REKLAMA

Zestawiając dane PSE z końca czerwca z najnowszymi informacjami Agencji Rynku Energii na temat łącznej mocy fotowoltaiki zainstalowanej w segmencie prosumenckim na koniec czerwca, wynika, że udział prosumenckich mikroinstalacji PV w całkowitym potencjale elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec pierwszego półrocza 2021 r. wynosił aż 76 procent.

Liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w czerwcu wzrosła o 35,7 tys. i wynosiła na koniec pierwszego półrocza ponad 602,2 tys. 

PSE odnotowuje ponadto wzrost zainstalowanych mocy w energetyce wiatrowej, w której po kilku latach stagnacji znowu prowadzone są inwestycje, obejmowane gwarancjami sprzedaży energii na podstawie dotychczasowych czterech „dużych” aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził od 2018 roku.

Pod koniec ubiegłego roku łączna moc elektrowni wiatrowych w naszym kraju wynosiła jeszcze około 6,6 GW, tymczasem – jak wynika z najnowszych danych PSE – na koniec pierwszego półrocza 2021 r. osiągnęła 7065 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.