Fotowoltaiczna spółka z GPW znowu na minusie

Fotowoltaiczna spółka z GPW znowu na minusie
Photon Energy

Photon Energy opublikował nieaudytowane wyniki finansowe za drugi kwartał 2021 r., w którym wypracował 11-procentowy wzrost przychodów w porównaniu do analogicznego kwartału zeszłego roku. Spółka odnotowała przy tym stratę netto, co tłumaczy rozbudową portfela projektów własnych oraz opóźnieniem w uruchomieniu farm fotowoltaicznych w Australii.

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zamknęła drugi kwartał 2021 r. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 9,855 mln EUR (wzrost o 11 proc. r/r) dzięki 16,1-proc. r/r wzrostowi przychodów ze sprzedaży czystej energii elektrycznej wygenerowanej przez własne moce wytwórcze. W pierwszym kwartale tego roku Photon wypracował przychody rzędu 4,57 mln euro.

Photon odnotował kwartalny wynik EBITDA na poziomie 3,898 mln euro. We wcześniejszym kwartale spółka wypracowała EBITDA 170 tys. euro, a w analogicznym kwartale przed rokiem było to 4,035 mln euro.

REKLAMA

Niekorzystnie na wyniki firmy wpłynął jednocześnie wzrost kosztów odsetkowych. Zwiększyły się one w ostatnim kwartale o 31 proc. do poziomu 1,638 ml euro, co spółka tłumaczy refinansowaniem ostatnio podłączonych do sieci elektrowni na rynku węgierskim, dwóch projektów australijskich oraz dodatkową emisją obligacji denominowanych w euro. Koszty te miały zostać częściowo skompensowane dodatnim przeszacowaniem instrumentów pochodnych.
W efekcie Photon Energy miał w drugim kwartale stratę netto, która wyniosła 0,869 mln euro w porównaniu ze stratą 0,969 mln euro przed rokiem. Pierwszy kwartał tego roku zakończyła stratą na poziomie 3,131 mln euro. Stratę netto Photon notował ponadto we wszystkich kwartałach 2020 roku. Najwyższą stratę w ubiegłym roku spółka odnotowała w trzecim kwartale – wyniosła ona 4,395 mln euro.

Photon Energy zakończył rok 2020 z całkowitymi przychodami w wysokości 28,258 mln euro, co oznaczało spadek o 6,3 proc. rok do roku. Spółka tłumaczyła to trudnym otoczeniem w związku z pandemią.

REKLAMA

Notowany na GPW deweloper jednak poprawił w 2020 r. swój roczny wynik EBITDA do 8 440 mln euro, czyli o 6,3 proc. rok do roku.

Mimo wzrostu wyniku EBITDA Photon odnotował w 2020 roku stratę w wyniku EBIT w wysokości 0,142 mln euro w porównaniu z zyskiem rzędu 5,382 mln euro w 2019 roku. Tę stratę firma tłumaczyła zwiększonymi kosztami związanymi z dewelopmentem nowych projektów fotowoltaicznych.

Moc portfela własnych elektrowni Photon Energy w 2020 roku wzrosła o 23 MW do poziomu do 74,7 MW.

Na koniec pierwszej połowy 2021 roku działający na rynku fotowoltaicznym deweloper rozbudował portfel znajdujących się w trakcie przygotowania projektów na Węgrzech, w Polsce oraz w Rumunii do 386 MWp, w tym od grudnia zeszłego roku przybyło 187 MWp.

Wyłącznie w naszym kraju Photon miał zwiększyć moc realizowanych projektów do 93 MW w porównaniu do zaledwie kilku MW na koniec 2020 r. 

Oprócz działalności polegającej na rozwoju nowych projektów Photon Energy zajmuje się również świadczeniem usług utrzymania istniejących elektrowni fotowoltaicznych. W obszarze O&M spółka posiada portfel farm PV o mocy ponad 300 MWp.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.