Sztuczna inteligencja zwiększy zyski z ogromnej elektrowni PV

Sztuczna inteligencja zwiększy zyski z ogromnej elektrowni PV
Octopus

Zrealizowana w Australii przez brytyjskiego dewelopera Octopus ogromna elektrownia fotowoltaiczna zostanie wyposażona w rozwiązanie, które ma wyraźnie poprawić jej rentowność. Dostawca oprogramowania zapewnia, że dotychczasowe wdrożenia wykazały możliwość zwiększenia przychodów ze sprzedaży energii nawet o ponad 10 proc.

Farma fotowoltaiczna o mocy 333 MW uruchomiona przez Octopus w stanie Nowa Południowa Walia to największy tego rodzaju obiekt w Australii.

Ogromna elektrownia PV o nazwie Darlington Point zostanie wyposażona w oprogramowanie wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji w celu optymalizacji sprzedaży energii.

REKLAMA

Rozwiązanie zostanie dostarczone przez firmę Fluence stanowiącą joint venture pomiędzy Siemensem i amerykańskim AES Company.

Oprogramowanie ma analizować na bieżąco tysiące danych z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego. Na tej podstawie aplikacja ma podejmować najlepsze decyzje dotyczące działalności na spotowym rynku energii elektrycznej i jednocześnie realizacji zobowiązań wynikających z zawartych umów PPA. 

Fluence zapewnia, że jego oprogramowanie jest w stanie zwiększyć przychody ze sprzedaży energii produkowanej przez elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe nawet o ponad 10 proc. Takie efekty miały dać dotychczasowe wdrożenia bazującej na AI platformy, która obsługuje inne elektrownie PV w Australii. Tego rodzaju rozwiązania cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród operatorów farm fotowoltaicznych i wiatrowych działających w ramach australijskiego rynku energii (National Electricity Market, NEM). Z wykorzystującego sztuczną inteligencję oprogramowania, umożliwiającego optymalizację działalności na hurtowym rynku energii, ma korzystać już ponad 35 proc. z nich.

Oprogramowanie pozwala operatorom odnawialnych źródeł energii na stanie się aktywnymi uczestnikami rynku energii, którzy maksymalizując swoje zyski pomagają jednocześnie bilansować system elektroenergetyczny.

REKLAMA

Zastosowanie oprogramowania optymalizującego handel energią na rynku hurtowym może okazać się szczególnie atrakcyjne w systemach energetycznych, które charakteryzuje duża zmienność cen energii.

Przykładem takiego rynku jest właśnie australijski NEM, gdzie przy dużej podaży energii z OZE ceny mogą spadać nawet do -1000 AUD/MWh. W okresie od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. ujemne ceny na rynku energetycznym w stanie Południowa Australia występowały nawet przez 20 proc. tego czasu.

Natomiast jeśli uwzględnić tylko godziny pracy elektrowni fotowoltaicznych udział okresów z ujemnymi cenami powinien być liczony podwójnie. W okresie styczeń-marzec 2021r. w okresie szczytowej pracy fotowoltaiki, w godzinach 10-15.30, średnia cena energii na rynku spot w Południowej Australii wynosiła -12 AUD/MWh.

W takich momentach producenci energii, których oferty są kierowane na rynek spot, nie zarabiają na energii, ale do niej dopłacają. Oprogramowanie w rodzaju opracowanego przez Fluence ma pomóc m.in. w uniknięciu kosztów związanych z ujemnymi cenami energii.

Platforma dostarczona przez Fluence ma zarządzać już obecnie handlem energią produkowaną przez znajdujące się w Australii farmy fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy ponad 2,5 GW.

Firma należąca do Siemensa i AES Corporation jest ponadto jednym z największych na świecie dostawców technologii w obszarze bateryjnych magazynów energii.

Fluence zrealizował lub ma być obecnie w trakcie realizacji instalacji o łącznej mocy niemal 6 GW w 29 krajach. Firma dostarczyła swoje technologie m.in. do inwestycji w jeden z największych na świecie magazynów energii, który w Kalifornii wybudował AES Corporation. Moc jednostki o nazwie Alamitos Battery Energy Storage System wynosi 100 MW, a jej pojemność sięga 400 MWh.

Obecnie Fluence jest w trakcie realizacji kolejnych kontraktów na dostawę magazynów energii – w tym kontraktu na dostawę magazynów o łącznej mocy 470 MW i pojemności 470 MWh, które będą wspierać pracę systemu energetycznego na Filipinach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.