Kolorowa elewacja budynku wyprodukuje energię

Kolorowa elewacja budynku wyprodukuje energię
Soltech Energy

Na elewacji parkingu w Goeteborgu powstała instalacja wykonana z kolorowych modułów fotowoltaicznych. Nowatorski system będzie dostarczał prąd m.in. do 300 punktów ładowania pojazdów elektrycznych, które znajdują się na terenie obiektu.

Zamówienie na nietypowy system fotowoltaiczny złożyła szwedzka firma Wallenstam, która buduje i zarządza nieruchomościami głównie na terenie Sztokholmu i Goeteborga.

Wykonania zadania podjęła szwedzka firma Soltech Energy, która na swoim koncie ma już budowę kilku tego typu fotowoltaicznych elewacji. Najnowsza instalacja oprócz zasilania samochodowych ładowarek będzie także dostarczała prąd do oświetlenia obiektu, a nadwyżki energii będą przesyłane do sieci energetycznej.

REKLAMA

System fotowoltaiczny na obiekcie zbudowanym w dzielnicy Goeteborga Mölnlycke Fabriker składa się z 1096 półprzezroczystych, bezramowych, cienkowarstwowych modułów typu glass-glass wykonanych z tellurku kadmu (CdTe).

Zainstalowane na elewacji moduły fotowoltaiczne charakteryzują się barwną kolorystyką. Stopień przezroczystości pojedynczego modułu wynosi 40 proc., a jego wymiary to 1200 x 600 x 6,8 mm. Powierzchnia pojedynczego modułu wynosi około 0,72 m2, a masa w przybliżeniu 11,8 kg. Powierzchnia całej instalacji zajmuje prawie 900 metrów kwadratowych. 
Z uwagi na funkcję budynku i pojawiające się spaliny samochodów, fotowoltaiczna elewacja musiała zostać zaprojektowana tak, aby zapewnić wymaganą wentylację. To zadanie zostało rozwiązane poprzez zastosowanie dedykowanej do tego typu systemów konstrukcji ze stali ocynkowanej.  

REKLAMA

Zastosowane rozwiązanie umożliwiło montaż paneli pod wymaganym kątem pochylenia zanim cała konstrukcja została zamocowana do ściany elewacji. Zachowano również niezbędne odległości dla wentylacji modułów, co powinno zwiększyć ich efektywność w upalne dni. Na krawędziach i częściach elewacji, gdzie nie można było umieścić modułów fotowoltaicznych, zostały zamontowane żaluzje.

Instalacja fotowoltaicznej elewacji i uruchomienie produkcji energii zajęło niespełna 1,5 miesiąca, a całkowity koszt inwestycji wyniósł około 7 milionów SEK (około 3,1 mln PLN).

Zastosowana kolorystyka i układ systemu BIPV (Building Integrated Photovoltaics) nie jest przypadkowy. Inwestorowi zależało na tym, aby instalacja była inspirowana wzorami oraz kolorami szwedzkiej projektantki Violi Gråsten, niegdyś związanej z Mölnlycke Fabriker, która w latach 50. XX wieku pomogła spopularyzować jaskrawo kolorowe dywany z włosiem rya. Od tamtego czasu projektantka stała się rozpoznawalna na całym świecie dzięki swoim kolekcjom kolorowych wzorów.

Stawiając na innowacje, firma Soltech, poza budową kolorowych instalacji PV, oferuje także, póki co mało popularną w Polsce, możliwość montażu dachówek fotowoltaicznych, które pełnią jednocześnie funkcję pokrycia dachowego oraz generatora prądu.

Jak czytamy w pierwszym raporcie kwartalnym z obecnego roku, pomimo trwającej pandemii, mającej wpływ na rynek, w pierwszym kwartale 2021 r. szwedzka firma odnotowała wyraźny wzrost przychodów o 175 proc. w odniesieniu do tego samego kwartału roku 2020, do poziomu 145,2 mln SEK (około 65 mln PLN).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.