Fotowoltaiczny biznes Unimotu na razie na sporym minusie

Fotowoltaiczny biznes Unimotu na razie na sporym minusie
Avia Solar

Fotowoltaika była segmentem działalności grupy Unimot, który przyniósł jej największą stratę,jeśli chodzi o wyniki za drugi kwartał 2021 r., które wczoraj ogłosiła spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wejście na rynek fotowoltaiczny pod marką Avia Solar – działającą w ramach spółki Unimot Energia i Gaz – grupa kierowana przez Adama Sikorskiego ogłosiła przed rokiem.

Kolejnym, ważnym etapem działalności na rynku PV było niedawne uruchomienie produkcji modułów fotowoltaicznych w Sędziszowie Małopolskim w halach należących do PZL Sędziszów.

REKLAMA

Obecne zdolności mają pozwolić na produkcję w Sędziszowie modułów o mocy 15 MW w skali roku. Oznacza to możliwość wyprodukowania około 40 tys. modułów rocznie. Z czasem mogą one jednak zostać zwiększone do 50 MW.

Na razie fabryka w Sędziszowie nie będzie jednak działać na pełnych obrotach. Czas do końca roku Unimot chce wykorzystać na zebranie doświadczenia i optymalizację produkcji. W przyszłym roku zakład ma pracować na 50-70 proc. swoich możliwości. Aby produkcja była rentowna, roczna sprzedaż modułów ma wynosić przynajmniej 5-6 MW.

Podczas prezentacji fabryki w Sędziszowie Adam Sikorski sygnalizował, że dotychczasowe efekty działalności Unimotu na rynku PV nie są takie, jak założył zarząd.
Potwierdzają to najnowsze wyniki finansowe grupy za drugi kwartał br., w którym segment fotowoltaiki odnotował najgorszy wynik EBITDA (-4,2 mln zł) ze wszystkich segmentów biznesowych Unimotu. Na poziomie całej grupy osiągnięto dodatni wynik EBITDA na poziomie 27 mln zł.

Na koniec pierwszego kwartału 2021 r. Unimot posiadał zawarte umowy z klientami indywidualnymi i biznesowymi na łączną moc instalacji fotowoltaicznych ponad 4,9 MWp, z czego 1,7 MWp przybyło w pierwszym kwartale.

REKLAMA

W drugim kwartale segment fotowoltaiki Unimot zakontraktował instalacje o mocy 1,23 MWp, generując przychody sięgające 4,2 mln zł.

W kwietniu spółka podpisała umowę na budowę dużej dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 300 kWp dla firmy Tip-Topol. Ta inwestycja ma być gotowa w ostatnim kwartale tego roku.

Ujemny wynik EBITDA za poprzedni kwartał spółka tłumaczy głównie ponoszonymi kosztami związanymi z rozwojem nowych projektów i produktów.

W ostatnim kwartale została ujęta rezerwa na potencjalne różnice inwentaryzacyjne po przeniesieniu zapasów paneli fotowoltaicznych oraz jednorazowe ujęcie kosztów marketingu poniesionych w 2020 r. w spółce Unimot Energia i Gaz w łącznej wysokości 1,3 mln zł.

Jak Unimot chce poprawić wyniki swojego fotowoltaicznego biznesu? Spółka zapowiada wdrożenie działań poprawiających efektywność, a także koncentrację na odbiorcach biznesowych i realizacji większych instalacji – przy wsparciu partnera w pozyskiwaniu kontrahentów w ramach sieci Banking Retail System.

Unimot chce ponadto wzmocnić sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, wykorzystując do tego celu sieć stacji paliw Avia, a także przygotowane w tym celu showroom-y Avia Solar.

Ponadto Unimot ma kontynuować działalność w obszarze dewelopmentu, budowy własnego portfela, ale i sprzedaży farm fotowoltaicznych. W raporcie za wcześniejszy kwartał spółka informowała o przejęciu portfela farm PV o mocy 28 MW.

Wcześniej, w grudniu ubiegłego roku, spółka Unimot Energia i Gaz zawarła umowę inwestycyjną dotyczącą realizacji projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 108 MW ze spółką Naturalna Energia. Unimot Energia i Gaz nabył 80 proc. udziałów w tej spółce i zobowiązał się do przekazania jej kwoty 6,5 mln zł w formie pożyczki na kontynuację realizacji projektów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.