Chińczycy podnieśli ceny płytek krzemowych i ogniw PV

Chińczycy podnieśli ceny płytek krzemowych i ogniw PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dla globalnego rynku fotowoltaicznego ten rok jest pierwszym od lat, kiedy nie widać dalszego spadku cen modułów PV. Co więcej, z powodu drożejących surowców i komponentów producenci modułów podnieśli nawet ceny. Ostatnie informacje płynące z chińskiego przemysłu PV nie wskazują na razie, że ceny modułów mogą znowu spadać.

W tym roku chiński przemysł fotowoltaiczny, który zdominował globalny rynek PV, musi się mierzyć ze wzrostem cen podstawowych surowców wykorzystywanych do produkcji ogniw i modułów PV, jakimi są krzem, srebro czy szkło solarne.

Ceny podstawowego surowca służącego do produkcji ogniw, czyli krzemu, w okresie od lutego do maja 2021 r. wzrosły dwukrotnie i obecnie nadal utrzymują się na wysokim poziomie blisko 30 USD/kg.

REKLAMA

Chińska firma Longi Solar, będąca największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych pod względem generowanej sprzedaży, która produkuje we własnym zakresie także płytki krzemowe i ogniwa PV, poinformowała, że znowu podniesie ceny płytek.

Jak przekazał PV Tech, ceny płytek krzemowych Longi wzrosły o ponad 4 proc. w porównaniu do cen z końca czerwca br.

Cena płytek w rozmiarze 182 mm wyniosła na dzień 19 sierpnia 0,836 USD, co oznaczało wzrost o 4,1 proc. w porównaniu do ceny z 24 czerwca. Cena płytek w rozmiarze 166 mm wzrosła o 4,2 proc. do poziomu 0,697 USD, a cena najmniejszych płytek 158 mm została zwiększona o 4,3 proc. do 0,683 USD.


REKLAMA

PV Tech raportuje, że jednocześnie wzrost cen ogniw krzemowych wprowadził producent Tongwei, zwiększając ceny największych ogniw w rozmiarze 210 mm do 1,02 RMB/W na dzień 12 sierpnia, czyli o 2 proc. w porównaniu do cen z końca czerwca. Cena płytek w rozmiarze 166 mm wzrosła o 3 proc. do 1,03 RMB/W, a cena płytek 158 mm została zwiększona do 1,12 RMB/W, czyli o 3,7 proc.

Informacje, jak te przekazane ostatnio przez Longi Solar i Tongwei, sprawiają, że na razie nie widać na horyzoncie oczekiwanego przez inwestorów powrotu do trendu spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Obecnie ceny modułów utrzymują się na europejskim rynku spot na poziomie wyższym o niemal 10 proc. niż na początku roku.

Według platformy pvXchange, średnia cena modułów dwustronnych w porównaniu do ceny z początku roku jest w tym miesiącu nawet o 12 proc. wyższa i wynosi obecnie ok. 0,38 EUR/Wp.

Ceny wysokowydajnych modułów PERC czy HJT o mocy ponad 340 Wp wzrosły od początku roku przeciętnie o 9,4 proc. i obecnie kształtują się na poziomie ok. 0,35 EUR/Wp.

Z kolei ceny modułów niższej klasy, w przedziale mocy 275-335 Wp, mają wynosić obecnie około 0,25 USD/Wp, a ich cena od początku roku wzrosła według pvXchange o 8,7 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.