Nowy rekord sprawności w organicznej fotowoltaice

Nowy rekord sprawności w organicznej fotowoltaice
Fraunhofer ISE

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE pochwalił się nowymi osiągnięciami, jeśli chodzi o rozwój organicznej fotowoltaiki. Nowa rekordowa sprawność została jednak zmierzona na module o bardzo małej powierzchni, a ponadto sporo brakuje jej do sprawności osiąganych na tradycyjnych ogniwach wykonanych z krzemu krystalicznego.

W 2019 roku naukowcy z niemieckich instytutów ZAE Bayern, EnCN oraz HI ERN we współpracy z naukowcami z Chin, zbudowali moduł fotowoltaicznych o powierzchni 26 cm2, którego sprawność wyniosła 12,6 proc.

Niemieccy naukowcy podkreślali, że w przypadku organicznego modułu PV to poprawa poprzedniego rekordu sprawności aż o 30 proc. Poprzedni rekord wynosił 9,7 proc.

REKLAMA

Rekordowy wynik został zmierzony w standardowych warunkach (STC) przez instytut Fraunhofer ISE z Freiburga.

Teraz Fraunhofer ISE pochwalił się własnymi osiągnięciami, jeśli chodzi o rozwój organicznej fotowoltaiki.

Przed rokiem niemiecki ośrodek badawczy poinformował o osiągnięciu rekordu sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną na ogniwie wielkości 1 cm2. Zmierzona przez niemieckich naukowców sprawność wyniosła 14,9 proc.


Teraz Fraunhofer ISE poinformował o nowym rekordzie sprawności osiągniętym na mini-module fotowoltaicznym, którego powierzchnia liczy 9 cm2. Stwierdzona w badaniach sprawność wyniosła 13,94 proc.

Niemiecki instytut zapewnia, że w kolejnych miesiącach będzie w stanie ogłosić jeszcze lepsze wyniki na większych ogniwach.

Ostateczny cel to doprowadzenie do produkcji bazującej na nadruku organicznej fotowoltaiczny w procesach określanych jako roll-to-roll.

Jednak nawet osiągane w warunkach laboratoryjnych i to na bardzo małych powierzchniach sprawności, jak ogłoszona teraz przez Fraunhofer ISE, są i tak niemal o połowę niższe od sprawności osiąganych obecnie na krystalicznych ogniwach w produkcyjnych rozmiarach.

Organiczna fotowoltaika może jednak wypełnić nisze, których nie zagospodaruje tradycyjna fotowoltaika oparta na tradycyjnych ogniwach wykonanych z krzemu.  

REKLAMA

Wśród zalet organicznej fotowoltaiki Fraunhofer wymienia przyjazną środowisku produkcję oraz możliwość wprowadzenia na rynek elastycznych i lekkich modułów, które poszerzą możliwość zastosowania fotowoltaiki w instalacjach, w których nie sprawdzą się tradycyjne, cięższe moduły krystaliczne.

Komercjalizacją technologii organicznej fotowoltaiki zajęła się niemiecka firma Heliatek, która w połowie 2019 roku w zakładzie w Dreźnie doprowadziła – po kilkunastu latach prac badawczych – do uruchomienia pierwszej komercyjnej linii produkcyjnej organicznych paneli PV.

W fabryce w Dreźnie Heliatek ma wytwarzać docelowo panele o powierzchni sięgającej 1 mln m2 w skali roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: