Toshiba ogłasza przełom w produkcji paneli fotowoltaicznych z perowskitu

Toshiba ogłasza przełom w produkcji paneli fotowoltaicznych z perowskitu
Toshiba

Japoński koncern pochwalił się efektami badań nad rozwojem technologii perowskitowej, prezentując elastyczny panel fotowoltaiczny o sprawności przekraczającej 15 proc. Toshiba informuje o osiągnięciu przełomu w procesie powlekania folii. Czas potrzebny do jego przeprowadzenia w porównaniu do poprzedniej metody miał zostać skrócony aż 50-krotnie.

Toshiba poinformowała o opracowaniu ultralekkich i elastycznych paneli fotowoltaicznych wykonanych z folii polimerowej i nadrukowanej na niej warstwy perowskitowej.

Na panelu o powierzchni 703 cm2 została zmierzona sprawność rzędu 15,1 proc. Japoński koncern informuje, że osiągnięcie takiego wyniku to zasługa nowej metody powlekania, której zastosowanie w dodatku ma prowadzić do przyspieszenia procesu produkcji i ograniczenia jego kosztów.

REKLAMA

Wcześniej japońska firma wykorzystywała metodę powlekania składającą się z dwóch etapów. W pierwszym na substrat nanoszona była warstwa Pbl2. Naniesienie na nią warstwy CH3NH3I generowało proces formowania warstwy MAPbl2. Ten proces zapewniał jednak niedostateczny stopień powlekania, a w dodatku niemożliwe było wykonanie jednolitej warstwy perowskitowej na większych powierzchniach.

Toshiba zapewnia, że opracowana przez nią nowa, jednoetapowa metoda powlekania rozwiązała te problemy i że jest to przełom na drodze do komercjalizacji paneli wykonanych z perowskitu.
Nowa metoda powlekania ma przyspieszyć powlekanie folii polimerowej 25-krotnie w porównaniu do wcześniejszego procesu. W efekcie cały proces produkcji paneli z perowskitu ma być 50-krotnie krótszy w porównaniu do produkcji paneli bazujących na dwuetapowym procesie powlekania.

Jednocześnie nowy proces przełożył się na wzrost sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Panele Toshiby wykonane w dotychczasowym procesie osiągały sprawność maksymalnie 14,1 proc., natomiast dzięki zastosowaniu nowego procesu sprawność została poprawiona o 1 punkt proc.

Kolejny cel Toshiby to podniesienie sprawności o 20 proc. i zwiększenie warstwy aktywnej do 900 cm2. Taka powierzchnia zdaniem Japończyków jest konieczna do praktycznych zastosowań paneli z perowskitu.

Osiągnięcie tych parametrów ma przełożyć się na obniżenie kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych z perowskitu do około 0,14 dolarów/W.

Japończycy podkreślają, że ultralekkie i elastyczne moduły fotowoltaiczne bazujące na perowskitach zwiększą możliwości zastosowania fotowoltaiki w projektach, w których nie można wykorzystać ciężkich modułów PV wykonanych z krzemu krystalicznego.

Panele z perowskitu będzie można zastosować na dachach, na których z uwagi na obciążenia nie można zastosować tradycyjnych modułów, a także na elewacjach budynków – w tym na oknach, które dzięki zachowaniu transparentności perowskitowych folii będą nadal przepuszczać światło, jednocześnie wytwarzając energię.

Toshiba nie podaje natomiast, na ile udało się jej rozwiązać problem degradacji początkowej sprawności i na ile osiągnięte parametry paneli perowskitowych uda się zachować w dłuższym okresie.

REKLAMA

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych z perowskitu. Porównanie dwu- i jednostopniowej metody powlekania. Fot. Toshiba.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: