Francja wprowadzi taryfy gwarantowane do 500 kW

Francja wprowadzi taryfy gwarantowane do 500 kW
EDF

O ile w ostatnich latach większość państw Unii Europejskiej wycofywało się ze wspierania fotowoltaiki systemem taryfy gwarantowanej, przechodząc m.in. na system aukcyjny, w którym inwestorzy muszą konkurować o wsparcie jak najniższą ceną energii, o tyle Francja właśnie idzie w odwrotnym kierunku.

Aby przyspieszyć wzrost krajowych mocy w fotowoltaice, francuski rząd zdecydował, że obejmie systemem taryfy gwarantowanej (Feed-in Tariff, FIT) wszystkie systemy fotowoltaiczne o mocy do 500 kW.

Oznacza to, że inwestorzy planujący takie instalacje nie będą musieli konkurować o gwarantowaną cenę energii, startując w aukcjach, ale z urzędu dostaną prawo do sprzedaży energii po gwarantowanej cenie.

REKLAMA

Ogłosiła to właśnie francuska minister transformacji ekologicznej Barbara Pompli, biorąc udział w uroczystości uruchomienia farmy fotowoltaicznej o mocy 20,3 MW, która powstała w departamencie Ile-de-France.

Jak wynika z deklaracji francuskiej minister, stawka taryfy gwarantowanej wyniesie 98 euro za każdą megawatogodzinę energii wprowadzonej do sieci. Paryż zakłada, że wprowadzenie tego mechanizmu szczególnie zaktywizuje inwestorów realizujących projekty dużych, dachowych elektrowni fotowoltaicznych.

Francuski rząd chce dodatkowo promować rozwój fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, przyznając dla tego rodzaju projektów – oprócz taryfy w podstawowym wymiarze – także dodatkowy bonus.

Kilka tygodni temu Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Paryż system wsparcia w postaci taryfy gwarantowanej właśnie dla instalacji PV o mocy do 500 kW.

REKLAMA

KE informowała wówczas, że program ma być dostępny dla inwestorów uruchamiających produkcję energii z dachowej fotowoltaiki do 2026 r. Będą mogli oni zagospodarować przeznaczone na ten cel środki w łącznej wysokości 5,7 mld euro. Komisja podała, że tyle powinno wystarczyć do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,7 GW.

Ponadto Bruksela poinformowała o uznaniu zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej zgłoszonego przez rząd Francji innego programu wsparcia inwestycji w energetyce odnawialnej, którego budżet wynosi aż 30,5 mld euro. Tak ogromna kwota ma zostać rozdzielona w aukcjach, które zostaną przeprowadzone w latach 2021-2026. Wsparciem w tych aukcjach mają zostać objęte inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy szacowanej aż na 34 GW.

Rozszerzając system FiT, Paryż wyznacza inny kierunek niż ten, w którym poszły inne europejskie kraje ograniczające wsparcie dla fotowoltaiki w systemie taryfy gwarantowanej. Ostatnim przykładem są Niemcy, gdzie w tym roku inwestorzy budujący nowe, dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 300 kW nie mogą już dłużej korzystać w pełni z taryfy gwarantowanej przyznawanej wcześniej dla takich instalacji bez konieczności startu w aukcjach na okres 20 lat.

Jak zauważa PV Magazine, popularyzacji inwestycji w dachowe instalacje fotowoltaiczne we Francji będzie sprzyjać ponadto wprowadzany z początkiem 2023 r. obowiązek przeznaczenia pod fotowoltaikę co najmniej 30 proc. dachów obiektów magazynowych liczących ponad 500 m2 oraz dachów budynków biurowych majacych co najmniej 1000 m2.

Rok później zostanie wprowadzony obowiązek pokrycia panelami fotowoltaicznymi co najmniej 50 proc. powierzchni parkingów liczących co najmniej 500 m2.

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały uruchomione we Francji do końca 2020 roku, wyniosła 10,9 GW. W tym wyłącznie w ubiegłym roku przyłączono do sieci ok. 0,97 GW nowych systemów PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.