Fotowoltaika w firmie zwróci się nawet w 5 lat

Fotowoltaika w firmie zwróci się nawet w 5 lat
Edison Energia

Na rosnącą opłacalność fotowoltaiki wykorzystywanej do obniżenia kosztów funkcjonowania firm zwraca uwagę działająca na rynku PV spółka Edison Energia. Według jej szacunków, stale rosnące ceny energii sprawiają, że możliwe jest osiągnięcie zwrotu z inwestycji w firmową intsalację fotowoltaiczną w okresie nawet 5 lat.

Bartosz Majewski, członek zarządu ds. operacyjnych w Edison Energia, podkreśla, że rosnące ceny energii, które mają coraz większy wpływ na inflację, a ta w Polsce jest najwyższa wśród krajów Unii Europejskiej, zwiększają koszty działalności krajowych firm.

Narzędziem służącym obniżeniu kosztów związanych ze zużyciem energii może być firmowa instalacja fotowoltaiczna. 

REKLAMA

– Taka instalacja jest bardziej opłacalna właśnie dla biznesu, bo okres zwrotu w inwestycji to pięć lat. Rentowność inwestycji jest korzystniejsza, ponieważ ceny energii dla biznesu są wyższe niż dla klientów indywidualnych, a firmy są także obciążone wyższą opłatą mocową – ocenia w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Majewski, członek zarządu ds.operacyjnych w firmie Edison Energia, która co miesiąc wykonuje około 1200 instalacji  w gospodarstwach domowych i firmach.


REKLAMA

Edison Energia notuje coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką ze strony przedsiębiorstw. Na takie inwestycje w małym biznesie dotąd decydowały się najczęściej hotele, stacje benzynowe czy piekarnie.

– Od 2019 r. w Polsce wykonano ponad 600 tys. instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów. Teraz obserwujemy na rynku, że coraz popularniejsze stają się instalacje dla biznesu. W przypadku małych zakładów przemysłowych czy wytwórczych, ale także piekarni, stacji benzynowych, hoteli, zakładów gastronomicznych, taka instalacja może być nawet bardziej opłacalna niż dla klientów indywidualnych – mówi Bartosz Majewski.

Przedstawiciel Edison Energia podkreśla, że podobnie jak w przypadku inwestycji w park maszynowy, firmy decydując się na instalację fotowoltaiczną, powinny patrzeć nie tylko na cenę jednostkową elektrowni słonecznej, ale przede wszystkim na całościowy rachunek ekonomiczny, na który wpływa jakość instalacji, a także to jak będzie serwisowana i obsługiwana po zamontowaniu. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.