Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?
Stilo Energy

Myśląc o fotowoltaice dla naszego domu, z pewnością najczęstszym skojarzeniem jest instalacja fotowoltaiczna złożona między innymi z paneli zamontowanych na dachu, bo właśnie w takiej wersji najczęściej jest widywana. Jednak należy pamiętać, iż jednym z wielu czynników determinujących wysoką efektywność naszej elektrowni słonecznej, jest jej umiejscowienie w lokalizacji niezakłócającej jej pracy. Montaż na dachu czasem jest niemożliwy, naprzeciwko czemu wychodzi opcja montażu na gruncie. Oba warianty mają swoje wady i zalety, które warto znać, by świadomie zdecydować, co dla nas będzie najlepszą opcją.

Montaż fotowoltaiki na dachu – co warto wiedzieć?

Z wielu powodów jest to najpopularniejsza opcja lokalizacji instalacji fotowoltaicznej, zwłaszcza w gospodarstwach domowych. Przede wszystkim jest to oszczędność miejsca wokół domu, ponieważ w przeciwieństwie do instalacji PV na gruncie, panele na dachu nie zabierają nam powierzchni wokół gospodarstwa domowego. Za wyjątkiem instalacji wymagających specjalnych konstrukcji wsporczych, wariant montażu dachowego jest mniej kosztowny i łatwiejszy w wykonaniu, niż montaż paneli na gruncie.

REKLAMA

Ponadto, panele na dachu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i mniej narażone na kradzież przez trudniejszy dostęp np. dla osób trzecich. Jednocześnie jednak trudniej je wyczyścić i przeprowadzić prace serwisowe/konserwatorskie – z tego samego powodu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga zorientowania jego konstrukcji w odpowiednią stronę (najlepiej południową), właściwego kąta nachylenia dachu, a także bardzo dobrego stanu technicznego zadaszenia, nie wspominając już o konieczności zredukowania źródeł ewentualnego zacienienia modułów PV (np. drzew) do minimum oraz trudności w zaprojektowaniu optymalnego rozwiązania przez skomplikowaną konstrukcję dachu (jaskółki, kominy itp.) – tutaj rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, są mikroinwertery. Bez zapewnienia odpowiednich warunków dla instalacji fotowoltaicznej, uzyski będą znikome, a nasza inwestycja okazać się może zupełnie nieopłacalna.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

Ta opcja nierzadko może być traktowana po macoszemu i jako zło konieczne, kiedy montaż paneli fotowoltaicznych na naszym dachu nie jest możliwy, jednak wariant ten posiada wiele zalet. Jeżeli nie mamy możliwości montażu na dachu, a posiadamy trochę wolnego gruntu i sprzyjające warunki w jego otoczeniu, to instalacja PV na gruncie będzie tą lepszą opcją – pomimo tego, iż jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, kradzież, zajmuje przestrzeń obok domu oraz szacunkowo jest około 20 proc. droższa od instalacji na dachu.

Bywają sytuacje, gdy budowa instalacji PV na gruncie wymagać będzie pozwolenia na montaż, a mowa tutaj o sytuacjach, kiedy: instalacja będzie wymagała przebudowy budynku, budowa wymaga oceny w kryteriach oddziaływania na obszar Natura 2000 oraz kiedy obszar inwestycji znajduje się w rejestrze zabytków. Ponadto warto, by projekt instalacji fotowoltaicznej był uzgodniony z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to sposób na zagospodarowanie nieużytków terenowych, co sprawia, że posiadana przez nas część działki zaczyna przynosić wymierne korzyści. Mało tego, instalowane w ten sposób panele mogą zostać ustawione w dowolny sposób, nie uzależniony od infrastruktury tak jak montaż dachowy, oraz szybciej się chłodzą i są łatwiej dostępne w przypadku potrzeby serwisu lub czyszczenia. Od listopada 2019 roku zaliczyć możemy tutaj dodatkową zaletę – VAT na fotowoltaikę na gruncie nie wynosi już 23 proc., lecz 8 proc., tak jak dla instalacji na dachu.

Rachunek zysków i strat z obydwóch wariantów każdorazowo warto skrupulatnie rozważyć, dlatego też niezwykle istotne jest przeprowadzenie audytu, pozwalającego zgodnie z kluczowymi kryteriami określić najbardziej opłacalne rozwiązania. Do całego procesu realizacji, tj. od audytu, po montaż i uruchomienie instalacji, warto postawić na ofertę sprawdzonej, doświadczonej firmy. Specjaliści ze Stilo Energy pomogą nadać naszej inwestycji w fotowoltaikę najwyższy wymiar opłacalności.

artykuł sponsorowany