Przejęcie producenta modułów fotowoltaicznych za 771 mln USD

Przejęcie producenta modułów fotowoltaicznych za 771 mln USD
REC

REC Group został przejęty przez indyjską grupę przemysłową Reliance Industries, która do końca obecnej dekady chce wybudować elektrownie fotowoltaiczne o mocy nawet 100 GW. Obok sfinalizowania przejęcia REC indyjski potentat kupił duży pakiet udziałów w czołowym EPC z rynku fotowoltaicznego.  

Należąca do najbogatszego człowieka w Azji, Mukesha Ambani, indyjska grupa Reliance Industries sfinalizowała przejęcie mającego siedzibę w Norwegii i kontrolowanego dotąd przez chińską grupę Bluestar producenta paneli fotowoltaicznych REC Group. Kwota transakcji wyniosła 771 mln dolarów.

Do tego Reliance Industries przejął 40 proc. udziałów w jednej z największych na świecie firm specjalizujących się w wykonawstwie elektrowni fotowoltaicznych – indyjskim Sterling and Wilson Solar.

REKLAMA

Obie transakcje wpisują się w strategię grupy Reliance Industries, która zakłada zainwestowanie w ciągu najbliższych trzech lat w czystą energię w sumie ponad 10 mld dolarów.

Cel indyjskiej firmy to m.in. wybudowanie do 2030 roku elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 100 GW. Cel rządu Indii to zwiększenie mocy zainstalowanych w fotowoltaice do końca tej dekady do 450 GW.

Zgodnie z planami Mukesha Ambani, Reliance Industries miałoby stworzyć zaplecze przemysłowe dla tych inwestycji, uruchamiając w Indiach produkcję paneli fotowoltaicznych o rocznych zdolnościach produkcyjnych na poziomie 4 GW, które później zostałyby powiększone do 10 GW.

Kilka tygodni wcześniej Reliance Industries ogłosiło zainwestowanie kwoty 144 mln USD w Ambri – amerykańską firmę rozwijającą technologie z zakresu magazynowania energii. Jednym z inwestorów, którzy wsparli finansowo Ambri, jest Bill Gates.

REKLAMA

Kolejne przejęcie REC

REC Group działa na rynku fotowoltaicznym już od 1996 roku. Do roku 2010 REC był zaliczany do czołówki największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Później jednak jego kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W 2010 r. zamknął produkcję paneli fotowoltaicznych w Szwecji, a następnie w Norwegii. W tym czasie REC działał już w Singapurze, gdzie od roku 2008 produkuje wafle krzemowe, ogniwa i moduły fotowoltaiczne. 

Po raz pierwszy REC Group został przejęty w 2015 roku przez Bluestar Elkem Investment – spółkę należącą do chińskiego funduszu inwestycyjnego China National Bluestar Group. Za przejęcie producenta paneli fotowoltaicznych zaliczanego do grupy Tier-1 Chińczycy zapłacili sześć lat temu 584,2 mln USD.

Obecnie REC Group zatrudnia 2 tys. osób i może pochwalić się roczną produkcją paneli fotowoltaicznych na poziomie 1,8 GW, oferując moduły wykonane na bazie m.in. wysokowydajnych ogniw heterojunction (HJT) czy TOPCon. 

W ostatnich latach REC Group wprowadzał moduły, które wyznaczały standardy na rynku PV. W ubiegłym roku wprowadzono moduł z serii Alpha o mocy 380 W, który wyróżnia się gęstością mocy na poziomie 217 W/m2 oraz niską wartością współczynnika temperaturowego na poziomie -0,26 proc./ st. C. Został wykonany w technologii heterozłączy (HJT) polegającej na połączeniu krzemu monokrystalicznego typu N z krzemem amorficznym.

W tym roku odbyła się premiera nowego modułu REC, stanowiącego kontynuację serii Alpha, o nazwie REC Alpha Pure. Najmocniejszy moduł z tej serii charakteryzuje się mocą 405 W oraz osiąga gęstość mocy 219 W/m2, a dodatkowo, co szczególnie podkreśla producent, jest w 100 proc. wolny od ołowiu. 

REC postanowił również odświeżyć poprzednie serie swoich produktów i tak w tym roku swoją premierę miał moduł TwinPeak4 o mocy maksymalnej 375 W oraz moduł N-Peak2, do wykonania którego zastosowano technologię ogniw TOPCon.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.