Powstała jedna z najwyżej położonych elektrowni PV w Europie

Powstała jedna z najwyżej położonych elektrowni PV w Europie
AlpinSolar

Projekt fotowoltaiczny AlpinSolar, który został zrealizowany na położonej na wysokości 2500 m n.p.m. tamie w szwajcarskich Alpach, osiągnął swój kamień milowy, po raz pierwszy generując energię elektryczną.

Pionierska elektrownia fotowoltaiczna AlpinSolar, której budowa jest już na bardzo zaawansowanym etapie, po raz pierwszy wyprodukowała energię elektryczną. Inwestorami są szwajcarskie firmy Axpo i IWB. Energia będzie zasilać sieć szwajcarskich supermarketów Denner. Umowa na odbiór energii została zawarta aż na 20 lat.

Umieszczona na ścianie zapory Muttsee, będącej elementem elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, położonej na wysokości 2500 m n.p.m., instalacja solarna o mocy 2,2 MW będzie produkować rocznie około 3,3 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Na ścianie zapory, która jest zorientowana na południe, zainstalowano około 5 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Część modułów zostanie umieszczonych pod kątem nachylenia 77 stopni, a część pod kątem 51 stopni – jednak mimo nieoptymalnego nachylenia paneli, mają one wyprodukować więcej energii niż tradycyjne elektrownie PV, w których moduły są umieszczane pod najlepszym kątem.

Dzięki alpejskiemu położeniu oraz ustawieniu modułów elektrownia ma dostarczać około 50 proc. swojej produkcji w półroczu zimowym. Dla porównania tradycyjne instalacje fotowoltaiczne w Szwajcarii mają generować w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii.

Budowę planowano zakończyć jesienią tego roku, ale zła pogoda i opóźnienia w globalnych łańcuchach dostaw spowolniły postęp prac. Farma będzie w pełni operacyjna w sierpniu 2022 roku.

Nie jest to pierwsza instalacja fotowoltaiczna, w której moduły zostaną umieszczone na ścianie tamy w szwajcarskich Alpach. W połowie ubiegłego roku na tamie w Bergell na wysokości 2100 m.n.p.m. uruchomiona została elektrownia PV o mocy 410 kWp.


REKLAMA

W uroczystości uruchomienia elektrowni słonecznej AlpinSolar wzięła udział szwajcarska minister energii Simonetta Sommaruga, która wskazała na zbyt wolne tempo inwestycji w fotowoltaikę w Szwajcarii.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat zdecydowanie zbyt mało inwestowano w produkcję energii elektrycznej w Szwajcarii. Skupiono się głównie na imporcie. Ale nie możemy na tym polegać. Potrzebujemy więcej energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju. Nowa alpejska elektrownia słoneczna jest dowodem woli inwestowania w rozwój odnawialnych źródeł energii w Szwajcarii – a tym samym wzmocnienia naszego bezpieczeństwa dostaw – powiedziała Simonetta Sommaruga.

Jak podkreślali autorzy projektu AlpinSolar, jeśli Szwajcaria chce dokonać transformacji energetycznej, potrzebne są dodatkowe moce produkcyjne z odnawialnych źródeł energii, szczególnie w okresie zimy. Jednak inwestorzy potrzebują prostszego i szybszego procesu zatwierdzania projektów.

Według szacunków krajowego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej, Swissolar, w 2020 roku w Szwajcarii powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 430-460 MW, co oznaczałoby wzrost zainstalowanego potencjału PV w tym kraju o 30-39 proc. i byłby to wynik przynajmniej o 100 MW lepszy od mocy systemów fotowoltaicznych, które zostały uruchomione w tym kraju w roku 2019.

Szwajcarskie władze wspierają budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych systemem dopłat do CAPEX-u mniejszych instalacji.

W 2020 roku wsparcie w postaci dopłat do budowy małych instalacji PV w Szwajcarii zabezpieczyło ponad 22 tys. inwestorów. Od kwietnia 2021 r. szwajcarskie władze podniosły wysokość dopłat do instalacji dachowych systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Dopłaty miały zostać zwiększone z obecnego poziomu 340 CHF za każdy kW do 380 CHF/kW (ok. 1576 PLN/kW). Jednocześnie przewidziano zmniejszenie dopłat do systemów o mocy ponad 30 kW – z 300 CHF/kW do 290 CHF/kW (1203 PLN/kW).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.