Famur chce odszkodowania od chińskiego producenta paneli PV

Famur chce odszkodowania od chińskiego producenta paneli PV
Trina Solar

Problemy chińskich producentów paneli fotowoltaicznych uderzają w pierwszych inwestorów działających na polskim rynku fotowoltaicznym. O niezrealizowaniu dużego zamówienia na panele przez jednego z największych producentów na globalnym rynku PV poinformował Famur, który w tym roku mocno wszedł na krajowy rynek farm fotowoltaicznych.

Pod koniec maja tego roku Famur i jego główny akcjonariusz TDJ zawarli umowę zakładającą utworzenie spółki Famur Solar mającej działać w obszarze dewelopmentu wielkoskalowych farm fotowoltaicznych oraz budowy mniejszych instalacji PV realizowanych dla przedsiębiorstw. W nowym podmiocie, który został zasilony kwotą 70 mln zł, Famur objął 51 procent udziałów, a pozostałe przypadły TDJ.

Do Famur Solar miały trafić projekty realizowane dotąd przez obie firmy. TDJ skompletował portfel projektów o mocy około 102 MW, dla których zabezpieczono sprzedaż energii dzięki wygranym aukcjom z 2019 i 2020 roku. Z kolei Famur posiadał projekty o mocy około 85 MW, z czego dla ok. 30 MW w grudniu ubiegłego roku zabezpieczono gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Ponadto nowy podmiot utworzony przez Famur i TDJ miał kupić 51 proc. udziałów w firmie Projekt-Solartechnik S.A. będącej jednym z pionierów na krajowym rynku PV. 

W celu zapewnienia wystarczających funduszy dla rozwoju segmentu fotowoltaiki Famur i TDJ w lipcu zwiększył limit finansowania w tym obszarze do 500 mln zł.


Z kolei w ubiegłym miesiącu w celu pozyskania dodatkowych środków na inwestycje w projekty farm fotowoltaicznych Famur zdecydował o emisji i wprowadzeniu do sprzedaży w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez GPW tzw. zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 400 mln zł.

Celem Famur Solar jest budowa portfela projektów fotowoltaicznych łącznie na ponad 1 GW, w tym 130 MW w ramach własnych inwestycji, dla których dotąd zabezpieczono sprzedaż energii w aukcjach przeprowadzonych w aukcjach z lat 2019-20, a także ponad 100 MW z wygraną w ostatniej aukcji z czerwca 2021 r.

Teraz okazuje się jednak, że realizację tego celu mogą utrudnić problemy, które pojawiły się w globalnym przemyśle fotowoltaicznym, a które wynikają z wzrostu kosztów ogniw i paneli fotowoltaicznych. Na rynku PV zaczęły pojawiać się informacje, że chińscy producenci zaczęli nawet kasować przyjęte wcześniej zamówienia, w których przyjmowano niższe ceny modułów.

Problemy chińskiego przemysłu fotowoltaicznego już zaczynają uderzać w polski rynek PV, o czym świadczy najnowszy komunikat Famur dotyczący problemów z dostawami, które miał zrealizować jeden z największych na świecie producentów modułów – chińska Trina Solar. Wartość kontraktu zawartego w marcu br. miała wynieść około 25 mln euro.

Z powodu niewypełnienia warunków kontraktu Famur poinformował o wystąpieniu z roszczeniem wobec firmy Trina Solar Schweiz AG.

– Sprzedający nie wywiązał się z realizacji części kolejnych zamówień objętych umową w uzgodnionych terminach. Zważywszy, że strony nie osiągnęły porozumienia w kwestii realizacji opóźnionych dostaw i warunków współpracy emitent wystąpił z roszczeniem o zapłatę kar umownych oraz z ostatecznym wezwaniem do natychmiastowego wykonania zaległych dostaw przez sprzedającego – Famur podał w komunikacie giełdowym.

REKLAMA

– Mając na uwadze powyższe, emitent wskazuje, iż będzie podejmował wszelkie kroki prawne celem zabezpieczenia swoich interesów, a w razie braku niezwłocznego zrealizowania przez sprzedającego zaległych dostaw, zwróci się o rozstrzygnięcie do przewidzianego umową sądu właściwego – poinformowała spółka.

Famur zaznaczył, że równolegle prowadzi rozmowy z innymi dostawcami paneli fotowoltaicznych w celu „zabezpieczenia ciągłości realizacji projektów fotowoltaicznych”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: