PKP PLK zainwestuje w kolejne instalacje fotowoltaiczne

PKP PLK zainwestuje w kolejne instalacje fotowoltaiczne
PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca tego roku zamontują 15 instalacji fotowoltaicznych. Obecnie PKP PLK eksploatuje już 24 systemy fotowoltaiczne, które w ubiegłym roku wytworzyły około 240 MWh energii elektrycznej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły montaż instalacji fotowoltaicznych m.in. na nastawniach w Międzyrzecu Podlaskim i Siedlcach, budynku lokalnego centrum sterowania w Łukowie, a także budynkach we Włoszczowie Płn. i Kielcach. Do końca roku montaż paneli słonecznych zaplanowano także w Staszowie, Przemyślu, Przeworsku, Jaśle, Mostówce i Hajnówce.

Szacowana roczna produkcja energii przez nowe instalacje PLK to ponad 190 MWh. To odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 80 gospodarstw domowych i będzie oznaczać redukcję emisji CO2 o ponad 136 ton rocznie.

REKLAMA

Wykorzystywane już przez PKP Polskie Linie Kolejowe 24 instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały w ubiegłym roku około 240 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 100 gospodarstw domowych. W ten sposób ograniczono emisję CO2 o ponad 170 ton.

Panele fotowoltaiczne są zamontowane m.in. na budynkach nastawni w Lublinie, Rejowcu, Niedrzwicy, hali napraw w Białogardzie, na budynkach kolejowych w Koszalinie, Stargardzie, Chełmie i Szczecinie.

REKLAMA

PKP PLK analizuje też możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych umieszczanych wzdłuż linii kolejowych.

Ten projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej”.

PKP PLK jest członkiem inicjatywy o nazwie Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, w którą zaangażowane są także m.in. PKP S.A. i PKP Energetyka, a której celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez polską kolej o 1,2 TWh do roku 2030.

Centrum Efektywności Energetycznej Kolei zakłada, że dostępna przestrzeń kolejowa umożliwia instalację OZE o mocy powyżej 60 MW w ciągu 10 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.