Ogromna farma agrofotowoltaiczna na trackerach

Ogromna farma agrofotowoltaiczna na trackerach
Trina Solar

W pobliżu miasta Nangong w prowincji Hebei w Chinach dobiega końca inwestycja polegająca na budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW. Projekt łączy na wspólnym obszarze wytwarzanie energii z uprawami żywności. Co więcej, w celu optymalizacji produkcji energii wykorzystano trackery. 

Jeden z największych dostawców modułów fotowoltaicznych na świecie Trina Solar wygrał przetarg na realizację wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW w Nangong w prowincji Hebei w Chinach.

W projekcie wykorzystano moduły fotowoltaiczne z serii Vertex 210 o jednostkowej mocy 550 W oparte na ogniwach o długości boku 210 mm. Tego rodzaju moduły mają charakteryzować się niskim napięciem oraz wysoką gęstością mocy dzięki autorskiej technologii łączenia ogniw.

REKLAMA

Co bardziej istotne, aby zwiększyć produkcję energii, Trina Solar dostarczyła swoją własną konstrukcję montażową stanowiącą system nadążny o nazwie TrinaTracker Vanguard 2P.

Chiński producent podkreśla, że jest jednym z niewielu producentów na rynku, który jest w stanie w ramach jednego projektu dostarczyć moduły fotowoltaiczne o dużych mocach oraz kompatybilną do nich konstrukcję montażową będącą systemem nadążnym.


Jak czytamy na stronie Triny, do głównych zalet konstrukcyjnych trackerów Vanguard należy opatentowana konstrukcja łożyska sferycznego. Jego budowa i sposób pracy mają zapobiegać odkształceniom konstrukcyjnym – mogącym powstawać np. w wyniku podmycia terenów, na których znajduje się elektrownia PV – a także mają zmniejszać obciążenie układu napędowego oraz silnika sterującego pozycją paneli.

Chiński producent podkreśla, że do budowy trackerów używa łatwo wymiennych łożysk oraz siłowników, co w przypadku ewentualnej awarii obniża koszty obsługi i konserwacji.

REKLAMA

Kolejną zaletą systemu trackerów ma być wielopunktowa konstrukcja napędu odpowiadająca za pozycjonowanie modułów oraz utrzymanie ich w określonej pozycji. Trina zapewnia, że wykorzystała sterowniki, które mają zmniejszyć ilość awarii systemu nadążnego.

System TrinaTracker Vanguard 2P wykorzystuje algorytm śledzenia SuperTrack, który ma umożliwiać takie kierowanie modułów, aby możliwe było osiąganie wysokiej wydajności nawet przy rozproszonym i pośrednim promieniowaniu.

Jak czytamy w komunikacie na stronie chińskiego producenta, SuperTrack ma zwiększyć produkcję energii nawet o 8 proc. w stosunku do zastosowania trackera korzystającego z tradycyjnego algorytmu astronomicznego.

Dodatkowo producent zmniejszył liczbę pali konstrukcyjnych, co obniżyło koszty produkcji oraz przyspieszyło czas instalacji konstrukcji. Na jednym trackerze 2P Vanguard można zainstalować do 120 modułów.

W 2020 roku globalne dostawy trackerów Trina Solar przekroczyły 2 GW. Chiński producent oczekuje, że w tym roku jego zdolność produkcyjna trackerów osiągnie 7 GW, z czego 70 proc. wyprodukowanych trackerów będzie miało zastosowanie do modułów o mocy ponad 600 W.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.