Chiński producent wprowadza moduł o sprawności 22,3 proc.

Chiński producent wprowadza moduł o sprawności 22,3 proc.
JinkoSolar

Jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych, Jinko Solar, wprowadza do oferty nowy moduł z serii Tiger Neo o mocy wyjściowej do 620 Wp. Moduł został oparty o zdobywającą coraz większą popularność technologię ogniw TOPCon, która umożliwia zwiększenie sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną w stosunku do sprawności osiąganych na modułach z ogniwami wykonanymi w obecnie nadal najpopularniejszej na rynku technologii PERC.  

W nowym module fotowoltaicznym serii Tiger Neo chiński producent zastosował ogniwa wykonane w technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). Technologię tą można porównać do powszechnie znanej technologii PERC – jednak w przypadku ogniwa wykonanego w technologii TOPCon stosowana jest dodatkowa ultra cienka warstwa tlenku krzemu (SiO2) oraz cienka warstwa polikrzemu w dolnej warstwie wafla krzemowego. Warstwa SiO2 pełni rolę pasywatora, z kolei domieszkowana warstwa poli-Si ma za zadanie wytworzyć warstwę o wysokiej przewodności działającą jako styk do odbioru prądu.

Jedną z podstawowych zalet technologii TOPCon, która wyróżnia ją na tle PERC, jest wolniejsza degradacja początkowej sprawności ogniw, którą producent w przypadku modułów Tiger Neo deklaruje w pierwszym roku na mniej niż 1 proc. W kolejnych latach wydajność ma spadać przeciętnie o 0,4 proc., aby w trzydziestym roku eksploatacji modułu nadal osiągać nie mniej niż 87,4 proc. początkowej efektywności.  

REKLAMA

Na swojej stronie internetowej JinkoSolar podaje, że maksymalna moc wyjściowa modułu Tiger Neo ma wynosić 620 Wp. Osiągnięcie takiej mocy ma być zasługą, oprócz zwiększenia powierzchni modułu, także wysokiej sprawności na poziomie 22,3 proc.


Najnowszy moduł Jinko jest wykonany w oparciu o wafle krzemowe M10 w rozmiarach 182 x 182 mm, domieszkowane krzemem typu N. Zastosowano ogniwa cięte na pół. Producent zastosował technologię Multi-Busbar (MBB) opartą o zaokrąglone paski lutownicze, które umożliwiają większą absorpcję promieniowania słonecznego.

Produktywność modułu Tiger Neo ma być bardziej odporna na działanie wysokiej temperatury, a to za sprawą jeszcze niższego współczynnika temperaturowego, który ma wynosić -0,30 proc./st. C, podczas gdy w poprzednich seriach modułów Jinko standardem było -0,35 proc./st. C.

REKLAMA

Wysoka sprawność nowego modułu to efekt kolejnych postępów, które JinkoSolar raportuje jeśli chodzi o rozwój ogniw TOPCon.

Niedawno chiński producent ogłosił, że dokonał kolejnego postępu, wyznaczając nowy rekord sprawności tego rodzaju ogniwa słonecznego na poziomie 25,4 proc. Taka sprawność miała zostać osiągnięta na dużym formacie ogniwa. Chiński producent nie podał jednak jego rozmiarów. Wiadomo, że rekordowe ogniwo krzemowe zostało oparte o technologię typu N. Ponadto Jinko zastosował w nim ultradrobną metalizację liniową oraz technologię HOT, która ogranicza negatywny wpływ zjawiska LID.

Identyczną sprawność, jak osiągnięta na module Tiger Neo, ma posiadać nowy moduł głównego konkurenta JinkoSolar – największego na świecie producenta paneli fotowoltaicznych Longi Solar. Ta chińska firma zaprezentowała podczas odbywających się w czerwcu tego roku targów SNEC moduł o nazwie Hi-MO N o mocy do 570 Wp.

W module Longi Solar również zastosowano ogniwa TOPCon typu N, a ich rozmiar wynosi – podobnie jak w przypadku modułu Tiger Neo – 182 x 182 mm.

Obie firmy przebił w tym roku inny chiński producent Trina Solar – i to z modułem bazującym na ogniwach PERC, którego sprawność miała wynieść aż 23,53 proc. Taki wynik osiągnięto jednak na razie w laboratorium. Sprawność sprzedawanych przez Trina Solar modułów serii Vertex o mocy do 670 Wp ma sięgać 21,6 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.