Koszt paneli solarnych mniejszy o 50%?

Koszt paneli solarnych mniejszy o 50%?
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

Zdaniem naukowców z Massachusetts Institute of Technology, zmniejszenie kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych o 50% do końca dekady pozwoli na osiągnięcie konkurencyjności w porównaniu do tradycyjnej energetyki. Tylko czy jest to możliwe? {więcej}

Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) argumentuje, że mimo dynamicznego spadku kosztów produkcji paneli solarnych, którego byliśmy świadkami w ostatnich latach, dalsze redukcje kosztów PV są konieczne, aby energetyka solarna osiągnęła konkurencyjność w stosunku do energetyki opartej na paliwach kopalnych.

REKLAMA

Według MIT, osiągnięcie 50-procentowej redukcji kosztów PV jest możliwe, a technologie, które to umożliwią, są już opracowywane przez naukowców. – Technologie, umożliwiające drastyczny spadek kosztów wytwarzania paneli słonecznych przy wzroście ich wydajności, tak naprawdę dostępne są już obecnie, tylko trzeba je dopracować – Polska Agencja Prasowa cytuje autorów raportu o kosztach PV.

REKLAMA

Poziomem, do kórego powinni zejść producenci paneli, jest zdaniem MIT granica 0,52 dol./W., co może umożliwić obniżenie kosztów produkcji prądu ze słońca do poziomu 0,06 dol./kWh – w porównaniu do obecnego poziomu 0,15 dol./kWh osiągalnego w regionach charakteryzujących się dużym nasłonecznieniem.


gr.