Ten panel fotowoltaiczny zamiast energii będzie wytwarzać wodór

Ten panel fotowoltaiczny zamiast energii będzie wytwarzać wodór
KU Leuven

Pracownicy belgijskiego uniwersytetu w Leuven uznawanego za ścisłą europejską czołówkę jeśli chodzi o innowacyjność opracowali panel fotowoltaiczny, który dzięki energii słonecznej od razu będzie wytwarzać wodór. Belgijscy naukowcy pracują nad swoim wynalazkiem już od dziesięciu lat.  

System opracowany przez naukowców z uniwersytetu w Leuven ma zamieniać energię słoneczną bezpośrednio w wodór. W procesie elektrolizy wykorzystywana ma być woda pobierana z powietrza.

Sprawność całego procesu ma sięgać 15 proc. Jak zapewniają Belgowie, jest to wyższa sprawność niż osiągana w dotychczas opracowanych procesach wytwarzania wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej.

REKLAMA

W skali roku w warunkach pogodowych panujących w Belgii wodorowy panel ma wytwarzać średnio 250 litrów wodoru dziennie. Cały proces umożliwi zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej w czasie dobrych warunków słonecznych. Wytworzony wówczas wodór będzie można przechować w celu wykorzystania nawet po wielu miesiącach albo wprowadzić do odpowiednio przystosowanej sieci gazowej.

Belgijscy naukowcy zakładają, że dwadzieścia tego rodzaju paneli zapewni – nawet w okresie zimowym – wystarczającą ilość wodoru do ogrzania i dostarczenia energii elektrycznej dla dobrze zaizolowanego domu wyposażonego dodatkowo w pompę ciepła.

– Wyszliśmy od pytania o to, jak możemy produkować paliwo w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. To doprowadziło nas do najbardziej logicznej odpowiedzi – z powietrza, a w szczególności z wilgoci, które zawiera. Nawet powietrze na pustyni ma wystarczającą ilość wilgoci, aby zastosować ten proces – komentuje profesor Johan Martens z uniwersytetu w Leuven.

REKLAMA

Naukowcy z Belgi podkreślają jednak, że wykorzystanie wilgoci przy różnych warunkach pogodowych było największym wyzwaniem, jeśli chodzi o cały proces skutkujący uzyskiwaniem wodoru.

Kolejnym krokiem w rozwoju technologii opracowanej przez belgijską uczelnię ma być utworzenie spinoff-u, który zajmie się wprowadzeniem jej na rynek. Belgowie zaznaczają jednak, że na doprowadzenie ich urządzenia do komercjalizacji potrzeba jeszcze czasu.

Pracownicy uniwersytetu w Leuven nie podejmują się na razie także oceny, jaki może być koszt panelu. Podkreślają jednak, że do jego zbudowania nie będą potrzebne drogie i trudniej dostępne surowce czy komponenty.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.