W Łużycach będą produkować wodór przy pomocy fotowoltaiki

W Łużycach będą produkować wodór przy pomocy fotowoltaiki
Deutsche Bahn

W położonej w Dolnych Łużycach miejscowości Luckau, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od polsko-niemieckiej granicy, powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna. Pochodzący z niej prąd będzie zasilać produkcję zielonego wodoru.

To będzie jedna z największych w Europie instalacji wytwarzających wodór w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii pochodzącej z fotowoltaiki.

Inwestycja jest efektem współpracy producenta elektrolizerów – francuskiej firmy Lhyfe – z jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Enerparc.

REKLAMA

Produkcja wodoru bazująca w 100 procentach na energii odnawialnej ma zostać rozpoczęta na początku przyszłego roku. W tym celu Enerparc zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 20 MW.

Energia z fotowoltaiki zasili elektrolizer o mocy 5 MW, który będzie wytwarzać około 1200 kg wodoru dziennie.


REKLAMA

Wodór z instalacji w Luckau będzie wykorzystany w przemyśle i transporcie. Enerparc podkreśla, że dekarbonizacja tych sektorów będzie zależeć właśnie od wdrożenia technologii wodorowych bazujących na czystej energii ze źródeł odnawialnych. W tym celu kluczowe jest budowanie rozproszonych instalacji służących do produkcji wodoru, które będą zaopatrywać lokalnych odbiorców.

Lhyfe ma już na koncie kontrakt na dostawę elektrolizera zasilanego energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Instalacja powstanie w Tubingen na południu Niemiec i będzie wykorzystywać energię z elektrowni wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu H2goesRail, w którym uczestniczą m.in. Deutsche Bahn i Siemens.

Wodór wytwarzany w Tubingen ma zasilać lokomotywę Siemensa, która będzie napędzana przez ogniwa paliwowe i baterię litowo-jonową. Pierwsze przejazdy pociągu zasilanego wytwarzanym lokalnie wodorem zaplanowane są na 2024 r.

Enerparc to ścisła czołówka europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych. Mająca siedzibę w Hamburgu firma powstała w 2008 r. i ma już na koncie realizację instalacji o łącznej mocy niemal 3,5 GW.

Jedna z największych inwestycji Enerparc znajduje się na terenie byłego lotniska wojskowego w Brandenburgii, gdzie już w 2012 roku na 240 hektarach została wybudowana elektrownia fotowoltaiczna o mocy 145 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.