Te panele fotowoltaiczne mają najwyższą sprawność. Łączy je jedna cecha

Te panele fotowoltaiczne mają najwyższą sprawność. Łączy je jedna cecha
Maxeon

Obecnie już sześć modeli modułów fotowoltaicznych, które są dostępne w komercyjnej ofercie producentów, posiada sprawność przekraczającą 22 procent. W tym gronie są moduły bazujące zarówno na technologii ogniw IBC, HJT jak i TOPCon, brakuje natomiast paneli z najpopularniejszymi na rynku ogniwami typu PERC. Najwydaniejsze moduły łączy zastosowanie płytek krzemowych typu N.

Analitycy serwisu Taiyang News zaktualizowali ranking najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych na rynku. O dużej aktywności producentów jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii ogniw i modułów świadczy fakt, że w porównaniu do poprzedniego zestawienia wykonanego miesiąc wcześniej, w pierwszej dwudziestce modułów z największą sprawnością pojawiło się 6 nowych modeli.

Pozycję lidera zachował Maxeon (ex-SunPower) z modułem serii 3, który charakteryzuje najwyższa na rynku sprawność w grupie modułów dostępnych w komercyjnej ofercie producentów w styczniu 2022 roku. Wynosi ona 22,7 proc. i została osiągnięta dzięki zastosowaniu ogniw typu IBC bazujących na płytkach krzemowych typu N.

REKLAMA

W tym module została zastosowana stosunkowo niewielka liczba połówkowych ogniw (112), które cechuje ponadto niewielka jak na obecne standardy przemysłu fotowoltaicznego długość ogniwa (125 mm). Stąd moc modułu na poziomie 430 W – mimo, że na rynku dostępne są już moduły o mocy wyższej nawet o ponad 200 W.

Co ciekawe Maxeon wprowadził ostatnio na swoje moduły najdłuższą na rynku gwarancję sięgającą aż 40 lat. Producent zapewnia 98 proc. początkowej mocy w pierwszym roku użytkowania. W kolejnych latach maksymalna roczna redukcja wydajności ma nie przekroczyć 0,25 proc. Oznacza to, że po 40 latach moc nominalna modułu Maxeon ma wynosić przynajmniej 88,3 proc.

Drugi na liście jest moduł Jolywood o mocy 700 W i sprawności 22,53 proc. Ten moduł bazuje na 132 ogniwach wykonanych w obecnie największych rozmiarach na rynku. Długość ich boku sięga 210 mm.

Ten moduł bazuje na połówkowych ogniwach TOPCon i płytkach krzemowych typu N. Jest dostępny w wersji dwustronnej i została w nim ponadto zastosowana technologia MultiBusBar.

Trzeci na liście jest moduł fotowoltaiczny o mocy 405 W koreańskiego producenta LG – model NeON R, którego sprawność sięga 22,3 proc. Ten moduł bazuje na 60 ogniwach, które nie są dzielone, co jest wyjątkiem w zestawieniu najwydajniejszych modułów. Ogniwa w module LG zostały wykonane w technologii IBC.

Czwarty jest moduł JinkoSolar, model Tiger Neo, o mocy dochodzącej do 575 W i sprawności na poziomie 22,26 proc. Ten moduł został wykonany ze 144 połówkowych ogniw TOPcon, do których produkcji również zostały wykorzystane płytki typu N.

Na piątym miejscu jest pierwszy moduł, w którym zastosowano ogniwa wielozłączowe (HJT). Chodzi o moduł firmy REC – model Aplha o mocy 410 W i sprawności 22,2 proc. W tym module zastosowane zostały 132 ogniwa połówkowe o długości boku 161 mm.

Na szóstym miejscu znalazł się moduł firmy Huasun serii Himalaya, którego moc wynosi 480 W, a sprawność sięga 22,1 proc. Ten moduł bazuje na 144 ogniwach połówkowych HJT o długości boku 166 mm.

Kolejny jest jedyny w czołówce moduł, który jest produkowany w Europie, a konkretnie w Niemczech. To moduł szwajcarskiej firmy Meyer Burger posiadający moc 390 W, którego sprawność sięga 21,8 proc. Ten moduł składa się ze 120 ogniw połówkowych HJT, bazujących na płytkach typ N.

Dopiero na 10. miejscu pojawia się pierwszy moduł, w którym stosowane są monokrystaliczne ogniwa typu PERC. Chodzi o moduł firmy Canadian Solar serii HiKu7, którego moc wynosi 670 W, a sprawność sięga 21,6 proc. Ten moduł składa się ze 132 ogniw połówkowych o długości boku 210 mm.

Ogniwa PERC w tej samej ilości i rozmiarach, a także o tej samej sprawności 21,6 proc., posiadają kolejne na liście moduły firm Suntech, Talesun, TrinaSolar i Risen, których moc wynosi w każdym przypadku 670 W.

 

Moduły fotowoltaiczne z największą sprawnością dostępne w ofercie producentów w styczniu 2022 r. Źródło: Tayiang News.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.