Keno wypracowało obrót 1,8 mld zł. Czas na ekspansję za granicą

Keno wypracowało obrót 1,8 mld zł. Czas na ekspansję za granicą
Keno

Jeden z największych dystrybutorów komponentów elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – Keno zakończył ubiegły rok wyraźnym wzrostem sprzedaży. Teraz przyszedł czas na wyjście na zagraniczne rynki. Firma z Gliwic zawalczy m.in. o największy rynek fotowoltaiczny w Europie, uruchamiając swój oddział w Niemczech. Keno dywersyfikuje działalność nie tylko geograficznie.

Keno okazało się jednym z największych beneficjentów boomu na fotowotlaikę w Polsce. W ubiegłym roku spółka wypracowała obrót rzędu 1,8 mld złotych.

W 2021 roku Keno zwiększyło powierzchnie swoich hal magazynowych do 22 tys. m2 i sprzedało 833 MW modułów fotowoltaicznych, 808 MW falowników oraz niemal 830 MW konstrukcji montażowych.

REKLAMA

Rok 2022 dystrybutor rozpoczął, podpisując umowę na dostawę falowników fotowoltaicznych FoxESS o łącznej mocy 450 MW.

Oprócz rynku polskiego Keno chce budować swoją pozycję na zagranicznych rynkach. W tym celu utworzono zagraniczne oddziały, które powstały w Niemczech (Keno GmbH) i na Węgrzech (Keno Kft), a ostatnio także w Norwegii (Keno AS).

– Dywersyfikacja na rynki zagraniczne stanowi przede wszystkim filar stabilności finansowej dla partnerów biznesowych grupy Keno. Dzięki nowym oddziałom jesteśmy w stanie jeszcze lepiej prognozować popyt na rynku europejskim, zapewniając tym samym naszym partnerom najlepsze możliwe warunki współpracy oraz najwyższą możliwą dostępność towaru – komentuje Łukasz Fabiański, dyrektor działu sprzedaży w Keno.

– Nowe oddziały rozpoczęły swoją działalność na koniec 2021 roku. Aktualnie jesteśmy w trakcie zaopatrywania naszych spółek. Nieustannie badamy i analizujemy rynki, na których działają nowe oddziały. Chcemy, aby zarówno niemiecki, węgierski jak i norweski instalator zyskał na współpracy z nami, dlatego naszym celem jest dostosowanie naszego portfolio do zgłaszanych przez nich potrzeb – informuje przedstawiciel Keno.

REKLAMA

Ekspansja na rynkach zagranicznych to nie jedyny kierunek rozwoju Keno. Gliwicka fima dywersyfikuje działalność nie tylko geograficznie, ale także produktowo. W tym celu powstała spółka Keno Home, której celem jest dostarczenie drewnianych domów modułowych wykonanych w technologii CLT.

Jeden z takich budynków można było zobaczyć podczas kieleckich targów ENEX, które odbyły się w ubiegłym miesiącu.

– Jako producent polskich konstrukcji montażowych oraz skrzynek przyłączeniowych z pewnością skupimy się na promowaniu naszych rozwiązań, które jak pokazał polski rynek znacząco ułatwiają pracę, optymalizując tym samym koszty instalacji z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Będziemy również inspirować się nowymi rynkami oraz szukać rozwiązań dla rynku polskiego, jak chociażby trend instalowania systemów magazynowania energii, który wyraźnie rozwinął się na rynku niemieckim, gdzie w 2021 niemal wszystkie nowe instalacje zostały wyposażone w takie rozwiązania – informuje Łukasz Fabiański.

Gliwicka firma wchodzi także na rynek handlu energią, wychodząc naprzeciw zmianom w zasadach rozliczeń prosumentów. W tym celu powołana została spółka Keno Energia.

– Keno Energia to spółka, o której myśleliśmy już od dłuższego czasu. Jej celem jest zachowanie opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznych w świetle nowych przepisów net-billingowych i zapewnienie klientom końcowym dostępu do tańszej, pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Dla instalatorów przygotowaliśmy szereg korzyści oraz pakiet wsparcia – w tym aplikację rozliczeniową. Dzięki współpracy z Keno Energia zyskają oni szansę utworzenia dodatkowego źródła dochodu dla swojego przedsiębiorstwa, stając się pośrednikami obrotu – informuje Łukasz Fabiański.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.