Columbus wygrał przetarg PERN na instalacje PV

Columbus wygrał przetarg PERN na instalacje PV
fot. Columbus

Krajowy operator logistyki naftowej PERN SA będzie korzystał z usług Columbus Energy w obszarze fotowoltaiki. Firma przygotuje koncepcję budowy instalacji fotowoltaicznych, które mają być zamontowane w dziewięciu bazach paliw i ropy naftowej.

Działająca w branży paliwowej państwowa spółka PERN na początku zeszłego roku informowała, że zamierza budować farmy fotowoltaiczne. Inwestycje w odnawialne źródła energii znalazły się wśród kluczowych celów przedsiębiorstwa na ten rok. Chce ono na większą skalę produkować własną energię elektryczną, aby obniżyć koszty związane z tłoczeniem surowca i paliw przez rurociągi.

Partnerem PERN w zakresie przygotowania koncepcji budowy instalacji PV została firma Columbus Energy, która wygrała przetarg. Na początku Columbus ma się zająć uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych, które zlokalizowane zostaną na terenie baz paliw i ropy należących do PERN.

REKLAMA

Spółka paliwowa wytypowała dziewięć baz, w których realizowane będą projekty fotowoltaiczne. Należą do nich: Baza Adamowo, Baza Paliw nr 1 w Koluszkach, Baza Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej, Baza Paliw nr 9 w Woli Rzędzińskiej, Baza Paliw nr 10 w Kawicach, Baza Paliw nr 12 w Chruścielu, Baza Paliw nr 17 w Baryczy, Baza Paliw nr 21 w Dębogórzu, a także Baza Paliw nr 22 w Małaszewiczach.

Naszym głównym zadaniem na obecnym etapie współpracy jest sporządzenie koncepcji budowy instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskanie wszelkich wymaganych zgód, pozwoleń i decyzji, niezbędnych do uzyskania warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. Jest to bardzo złożony proces z uwagi na obowiązujące prawo oraz wymogi związane z uzyskaniem decyzji środowiskowych – wyjaśnia Sebastian Lorenz, dyrektor sprzedaży obszaru public w Columbus Energy.

130 mln zł na fotowoltaikę

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna PERN powstała w bazie paliw w Boronowie w 2020 roku, kolejne realizowane będą we współpracy z Columbus Energy. Wyłonienie wykonawcy jest pierwszym etapem projektu o nazwie „PERN producentem zielonej energii”. Spółka realizuje go w ramach strategii przyjętej na lata 2021–2024. W tym czasie zamierza przeznaczyć na inwestycje w fotowoltaikę 130 mln zł.

REKLAMA

Obecnie trwa szukanie kolejnych lokalizacji dla instalacji PV.

W planach PERN na ten rok jest również uruchomienie fotowoltaiki na terenie centrali w Płocku. Panele PV mają zostać umieszczone na dachach i gruncie; będą produkowały energię na potrzeby biurowca.

PERN planuje też inwestycje w biopaliwa. Modernizacja baz paliw i ropy ma umożliwić klientom realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który zakłada osiągnięcie poziomu 14 proc. udziału energii z OZE w transporcie do 2030 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.