Mniej nowych prosumentów w maju

Mniej nowych prosumentów w maju
pixabay

Po szczycie przyłączeń mikroinstalacji prosumenckich, który wystąpił w marcu i kwietniu wynikającym z ostatniego momentu na wejście nowych prosumentów do mechanizmu rozliczeń w formie opustów w maju w naszym kraju zarejestrowanych zostało mniej nowych mikroinstalacji, choć ich liczba była nadal wysoka. Wyraźniejszy spadek liczby przyłączeń mikroinstalacji spowodowany zamknięciem systemu opustów powinien być widoczny dopiero w kolejnych miesiącach.

Z najnowszych danych Polskiego Towarzystwa Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej (PTRiPEE) – organizacji zrzeszającej operatorów sieci – wynika, że w maju w naszym kraju przybyło 38 195 prosumentów, podczas gdy miesiąc wcześniej liczba prosumenckich mikroinstalacji wzrosła o 59 627, a dwa miesiące wcześniej – nawet o 74 859 i był to najlepszy miesiąc pod względem liczby przyłączeń w dotychczasowej historii energetyki prosumenckiej w Polsce.

Liczba z maja była wyższa od liczby nowych prosumentów odnotowanych przez PTRiPEE w styczniu br. (33 380) i porównywalna do liczby z grudnia 2021 roku (38 328).

REKLAMA

Rekordowy okazał się również pierwszy kwartał 2022 roku, w którym w Polsce pojawiło się 152 817 prosumentów – o 11,8 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2022 roku i o 41,7 tys. więcej niż w przedostatnim kwartale zeszłego roku.

Dzięki występującej w ostatnich miesiącach dużej skali inwestycji w energetyce prosumenckiej w Polsce liczba prosumentów w naszym kraju osiągnęła na koniec ubiegłego miesiąca wynik 1 104 597, co oznacza wzrost w ciągu ostatniego roku o ponad 500 tys., a w ciągu ostatnich dwóch lat – niemal o milion.

Coraz większa moc instalacji

Łączna moc mikroinstalacji prosumenckich w Polsce na koniec maja wynosiła 8176,9 MW, co daje jednostkową moc na poziomie 7,4 kW.

Wyższa była średnia moc mikroinstalacji zamontowanych wyłącznie w ubiegłym miesiącu. Łączna moc zainstalowanych w maju 38 195 mikroinstalacji wyniosła 320,2 MW, co daje przeciętną jednostkową moc rzędu 8,3 kW.

Moc zainstalowanych miesiąc wcześniej 59 627 mikroinstalacji wyniosła ogółem 520,7 MW, co w przeliczeniu na pojedynczą instalację dało nawet 8,7 kW.

REKLAMA

Co dalej?

Notowana skala inwestycji sprawiła, że Polska wyrosła na jednego z liderów energetyki prosumenckiej nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dużą liczbę nowych instalacji należy tłumaczyć faktem, że nowi prosumenci spieszyli się ze zgłoszeniem swoich instalacji do końca pierwszego kwartału 2022 roku, aby w ten sposób wejść jeszcze do wygaszanego systemu rozliczeń nadwyżek energii w formie tzw. opustów.

Fala zgłoszeń z marca sprawiła, że – mimo wygaszenia systemu opustów dla nowo zgłaszanych instalacji, co nastąpiło 31 marca br. – w zestawieniu PTRiPEE za kwiecień widać było jeszcze dużą liczbę nowych prosumentów, a efekt wygaszenia opustów i spowodowany tym wzrost liczby zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji mógł być jeszcze częściowo widoczny w danych za maj.

Wpływ wygaszenia opustów i przejścia z początkiem kwietnia na rozliczenia w systemie net-billingu lepiej pokazują pierwsze dane operatorów dotyczące liczby otrzymanych zgłoszeń. W  kwietniu było ich już znacznie mniej niż w marcu – liczba ta spadała u poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnej z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy w marcu do kilku tysięcy w kwietniu.

Ten trend z pewnym przesunięciem będzie widać w raportach PTRiPEE za kolejne miesiące, w których liczba nowych prosumentów powinna być wyraźnie niższa w stosunku do rekordów z ostatnich miesięcy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.